Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tire'nin ürünleri bir bir markalaşıyor

Ticaret Odası Başkanı Çapkınoğlu, sütün başkenti olduklarını belirtti, karadutun da sanayi ürünü haline geldiğini söyledi, "Şimdi dünya yiyor. Lor, ceviz, incir ve köftemiz artık birer marka" dedi

Giriş Tarihi: 2.4.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'nin bu haftaki konuğu Tire Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, Tire'nin meşhur karadutunun artık sanayi ürünü haline geldiğini söyledi. Çapkınoğlu, Algida'nın karadutu Tire'den alıp dondurmada kullandığını ve tüm dünyaya yedirdiğini söyledi.

Ticaret Odası Başkanlığı dışında ilçe ile ilgili neler yapıyorsunuz?
- Tire Mabetleri Koruma, Onarma, Hayırlı İşler Yapma ve Yaptırma Derneği'nin de başkanıyım. Tire'deki özellikle eski camileri koruyoruz, onarıyoruz. Çünkü devletin eli bu işlere hızlı ulaşmıyor. Kaç tane camiyi kurtardık, sayısını hatırlamıyorum. Boyumuzun yetebileceklerini yapıyoruz. Restore etmek haddimiz değil. Hayırseverlerin yardımıyla yapıyoruz. Dernek olarak şu an, Tire İbni Melek Camisi'ni yaptırıyoruz. Cumhuriyet Dönemi'nde yapılmış bir cami. Çok modern olacak. Kaba inşaatı bitti. İç kısımlarına yakında başlayacağız. 1.5 sene sonra bitiririz. Yaklaşık 1 milyon lira para harcadık. Tire'den yetişen Atilla Çallıoğlu, sağolsun, kendi çabalarıyla bir Fen Lisesi yapıtrıyor. 3-4 milyon dolarlık bir yatırım. Tire'ye son dönemde yapılan ciddi yatırımlardan biri. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da Tireli. İzmir'de görev yaparken çok faydasını gördük.

KONUT SATIŞLARI

Tire'de konut artış hızını nasıl buluyorsunuz?
- Dönem dönem bazı sektörler iyi paralar kazandırıyor. Müteahhitler de geçtiğimiz dönemlerde iyi paralar kazandı. Ancak, burada bir yanlışlık var. Herkes müteahhit olma hakkına sahip. Müteahhit olmak çok kolay. Ticaret odasına kayıt olup, üzerinde müteahhit yazdırdığınız bir kart çıkarttığınızda, arsa sahibi ile anlaşma yaptığınız zaman müteahhit olabiliyorsunuz. Tire Ticaret Odasına kayıtlı 150 müteahhit var. Çok ciddi bir rakam. Bir çoğu fiili olarak çalışıyor. 2004-2005 arasında daire fiyatları çok yüksekti. O dönemde müteahhit sayısı arttı. Yıl sonlarında belediyelerden ruhsat alan çok olur. 2011 yılı sonunda Tire Belediyesi sordum. 1000 dairelik ruhsat verildiğini söylediler. Müteahhit arkadaşları çağırıp konuştum. Bin daire demek, Tire nüfusunun bir yılda 3 bin artması demek. Tire nüfusunun 1 yılda 50 binden 53 bine yükselmesi gerekiyor. Böyle olunca yapılan tüm evler elde kaldı, fiyatlar düştü. İnanılmaz yara alan arkadaşlarımız oldu. Birçok kişi el frenini çekti. İnşaatta "El frenini çektim" dediğiniz anda, hemen duramıyorsunuz. Kaba inşaatı bitirdiğiniz zaman o binayı tamamlamak zorundasınız. İnşallah bu hatalara düşülmeyecek. Daire sayısında artık biraz daha normale geldik.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tire'nin ürünleri bir bir markalaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN