CAN AKSIN: Ayvalık'ta bir hazine kırmızı mercanlar

Giriş Tarihi: 3.4.2013
Ayvalık ve Ayvalık adaları turizm açısından büyük bir zenginliğe sahip olmasına karşın, bu zenginliğe maalesef tam olarak sahip çıkamıyoruz. Ne onları koruyabiliyor, ne de onlardan yeterince yararlanabiliyoruz. Ayvalık'ın en önemli zenginliklerinden biri de dünyada nadir bulunan kırmızı mercanlardır. Çoğunlukla Kızıldeniz'e kıyısı olan Mısır, Sudan, Yemen gibi ülkelerde yaşam alanı bulan kırmızı mercanların, Ayvalık'ta gerçek bir hazine olduğunu maalesef çoğumuz bilmiyoruz. Laf arasında, "Bizim sularda da kırmızı mercan var, hatta zaman zaman oltamıza takılıyor ve yukarıya çekiyoruz" laflarından başka sahip çıktığımız yanı yok.

DİPTEKİ ÇİÇEK BAHÇESİ

Oysa kırmızı mercanlar turizm açısından bulunmaz bir hazinedir. Ayvalık sularına gelecek olanlara, gece ve gündüz dalışlarında harika anlar yaşatmak ve hayatlarının fotoğrafını çekme olanağını sunmak açısından son derece uygundur. Bizler TV'lerde "Kızıldeniz'de çekilmiş kırmızı mercan belgesellerini" hayran hayran izlerken, aynı zenginliğe kendimizin sahip olduğunu bilmeyiz. TV'deki o belgesele hayran kalırız ama daha güzeline kendimizin sahip olduğumuzun farkında bile olmayız. Kırmızı mercanlar bitki görünüşüne rağmen denizlerde yaşayan omurgasız hayvanlardır. Kalkerlerden oluşmuş sağlam bir zemin üzerinde başka canlılara sarılarak yaşamlarını sürdürürler. Çoğu türü Kızıldeniz'e özgü olmasına rağmen İtalya'nın Portofino kenti açıklarında da görülen kırmızı mercanlar, mevsimlik olarak çoğalma patlaması gösterebiliyorlar. Kızıldeniz çevresindeki kıyılarda yer alan, mineral bakımından zengin kızıl renkli dağlardan renklerini aldığı düşünülen kırmızı mercanlar, sıcak iklime uygun denizlerde yayılım gösterebiliyor. Çevresinde pek çok deniz canlısına ve balıklara yaşam alanı sunan kırmızı mercanlar Ayvalık için gerçek bir hazine. Mercanlar ölünce iskeletlerinin binlerce yıl boyunca aynı bir bölgede toplanması ile mercan kayalıkları oluşuyor. Yalnız veya koloni şeklinde yaşayabilirler. Denizlerin diplerinde ise adeta çiçek bahçesi gibi bir görünümü vardır. Ayvalık'a nereden, nasıl geldiği tam olarak belirlenemeyen bu mercan türü temiz, kendini yenileyen ve sıcak bir denize sahip bölgede kolayca doğal ortamını kurabilmiş. İşin gerçeği, ben de, Atatürk Anadolu Lisesi Kimya Kulübü öğrencilerinin Kaymakam Nihat Nalbant'ı ziyarete gitmelerine kadar, bu kırmızı mercan konusuna biraz "uzaktan" bakıyordum. Balık tutarken, zaman zaman oltama takılan mercan dallarını, teknenin bazı yerlerine asarak sadece seyrediyordum. Ne zaman ki, ATAL Kimya Kulübü öğrencileri, "Kırmızı Mercan parlak ve göz alıcı rengiyle, çok nadir bulunan bir türdür. Günümüz dünyasında sadece 3 yerde bulunan bu türün avlanması ve çıkarılması yasak olmasına rağmen, bilinçsiz avlanma nedeniyle risk altındadır" diyerek Kaymakamdan "destek" istediler, işte o zaman benim de gözüm açıldı.

HASSAS DAVRANALIM
ATAL
Kimya Kulübü öğrencileri, 3 yıl önce bir proje başlatmışlar. Bu proje kapsamında "Ayvalık'ın su altı zenginlikleriyle" ilgili olarak kamuoyunda bilinç oluşturmaya çalışmışlar. Önce, Pateriça koylarında geniş bir temizlik yaparak halkın ve basın ilgisini çekmişler. Esnafa ve balıkçılara kırmızı mercanların özelliğini anlatarak, onların desteğini de sağlamaya çalışmışlar. Öğrenciler, "Ayvalık'ta halkın ve balıkçıların biraz daha hassas davranması halinde bu bölgelerin daha ilgi çekici hale geleceğinden kuşkumuz yok" diyorlar. Öğrencilerin bu hassasiyeti herkes tarafından paylaşılıyor mu? Hayır tabi ki. "Ben işime bakarım" diyerek deniz dibini tarayanlar, kaçak avlanma sırasında bu kırmızı mercanlara da en büyük zararı veriyorlar. Şunu çok iyi bilelim ve herkese anlatalım. "Kırmızı mercan" dediğimiz şey aslında gorgonia denilen güzel hayvanların oluşturduğu bir ormandır. Bunları herkes 'bitki' sanır ama, gerçekte canlı bir varlıktır. Sularının temizliği, plankton dereceleri, ısısı ve akıntıların bol olması nedeniyle kırmızı mercanlar Ayvalık'ı sevdiler. Bu mercanlar, ülkemizde sadece Ayvalık'ta bulunuyor ve burayı bir "turizm cenneti" yapabilecek özelliğe sahiptirler. Lütfen Ayvalıklı kardeşlerim bu hazinenin değerini bilelim, onu gelecek kuşakların da görmesini sağlayalım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAN AKSIN: Ayvalık'ta bir hazine kırmızı mercanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN