Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'e son 6 ay içinde 516 milyon liralık yatırım

Giriş Tarihi: 3.4.2013 11:12 Güncelleme Tarihi: 3.4.2013 11:15

Büyükşehir Belediyesi 17 eylül 2011 tarihinden bu yana devam eden Cumartesi törenleriyle 'sadece son 6 ay içinde' kente 516 milyon liralık yatırım ve hizmet geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı 'nun 17 Eylül 2011 tarihinden bu yana geleneksel hale getirdiği 'Cumartesi törenleri' tüm hızıyla devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta sonu Ulukent Köprülü Kavşağı'nın açılış törenine katılan Başkan Kocaoğlu, temelini attığı ya da tamamlayarak kurdelasını kestiği yatırımlar serisini sürdürmeye kararlı görünüyor.

Aziz Kocaoğlu'nun Başkanlık görevine başladığı 2004 yılı ile 2012 yılı sonuna kadarki 8 yıllık süre içinde yatırımlara 4 milyar 800 milyon TL'nin üzerinde harcama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, son 6 aydaki cumartesi törenleriyle kentte 516 milyon TL'nin üzerinde yatırım ve hizmet gerçekleştirdi.

ULUKENT KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI
İzmir'i Çanakkale yönüne bağlayan Anadolu Caddesi'nde hayata geçirdiği Büyük Çiğli ve Harmandalı Karayolu alt geçitleri ile kesintisiz ulaşım yönünde önemli adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, yine bu amaç için projelendirdiği Ulukent Köprülü Kavşağı'nı 30 Mart 2013 tarihinde düzenlediği törenle hizmete açtı. Çevre düzenlemesi, kavşak yanında oluşturulan aktarma merkezi, asfaltlama ve yapım giderleriyle birlikte toplam yatırım maliyeti 15 milyon 550 bin TL.

UZUNDERE VE AKTEPE-EMREZ'DE KENT DÖNÜŞÜMÜ PROTOKOLÜ
Karabağlar'ın Uzundere ile Gaziemir'in Aktepe ve Emrez mahallelerindeki kentsel dönüşüm projeleri için her iki ilçe belediyesi ile 23 Mart 2013 tarihinde işbirliği protokolü imzalayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu bölgelerde oluşturduğu kentli merkezlerini de törenle hizmete açtı.

Üreticiye destek protokolü
Yerli üreticinin desteklenmesi amacıyla kooperatiflerle anlaşma yapan ve 'sözleşmeli üretim' modelini uygulayarak tüm Türkiye'ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bir sözleşmeyle daha üreticinin yüzünü güldürdü. 16 Mart 2013 tarihinde Ödemiş'te düzenlenen törende Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 'Fidan, Ağaç ve Ağaçcık, Yoğurt, Ayran ve Zeytinyağı Alım Şartları Protokol'ü imzalandı. 4 milyon 200 bin litre süt, 31 bin ağaç ve 131 çalı alımını kapsayan protokolün maliyeti yaklaşık 12 milyon TL.

YENİ FUAR MERKEZİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kenti fuarcılık sektöründe büyüterek dünya standartlarına taşıma hedefi doğrultusunda projelendirilen Yeni Fuar Merkezi'nin temeli 2 Mart 2013 tarihinde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun katıldığı törenle atıldı. Yatırımın maliyeti, kamulaştırma dahil yaklaşık 400 milyon TL'ye ulaşacak fuar, 337 bin metrekarelik alanda kurulacak. 2014 yılının yaz aylarında tamamlanması planlanan fuarın merkezinin, 2014 yılı Mart ayında yapılacak MARBLE Fuarı'na yetiştirilmesi hedefleniyor.

SPOR TESİSİ HAMLESİ
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu 23 Şubat 2013 tarihinde katıldığı amatör spor kulüplerine malzeme dağıtım töreninde, arazisini temin eden ilçe belediye başkanlarına spor tesisi yapma sözü verdi. Büyükşehir Belediyesi 2013 yılında amatör spor kulüplerine 344 bin TL spor malzemesi desteği veriyor.

KÖPRÜLERE ORTAK TÖREN
İzmir Büyükşehir Belediyesi , 10 milyon 300 bin TL maliyetle yaşama geçirdiği, Karşıyaka Dudayev Bulvarı ile Mavişehir TOKİ konutları bölgesinde imar ve bağlantı yolları ile 3 adet karayolu köprüsünü 12 Şubat 2013 tarihinde düzenlendiği törenle hizmete aldı.

TÜRKİYE'NİN EN MODERN OTOPARKI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin 'en modern' otoparklarından birini Alsancak'a kurabilmek için düğmeye bastı. Hocazade Camii'nin karşısında yapılacak 11 katlı 'tam otomatik otopark'ın 2 Şubat 2012 tarihinde düzenlenen temel atma törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin de katıldı. 4 milyon 750 milyon TL bedelle kamulaştırılan arazide yapılacak otopark projesinin ihale bedeli ise, 13 milyon 250 bin TL. 2014 yılının Şubat ayı sonunda hizmete alınması planlanan 270 araçlık 11 katlı otopark, tam otomatik sistemle yönetilecek.

Selçuk'a yeni itfaiye binası
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 712 bin liralık yatırımla yaptığı modern itfaiye binasını 12 Ocak 2013 tarihinde hizmete aldı.

İzmirspor ve Hatay İstasyonlarında seferler başladı
5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular hattının ilk iki istasyonu İzmirspor ve Hatay İstasyonlarını kapsayan 1700 metrelik bölümünü 29 Aralık 2012 tarihinde açıldı. Başkan Aziz Kocaoğlu, bir sabah ansızın metroya binerek İzmirlilere yeni yıl sürprizi yaptı.

SIĞACIK'A 'SICAK' BİR DOKUNUŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Seferihisar Sığacık Kaleiçi'nde yer alan 284 ev için 'sağlıklaştırma' projesine 22 Aralık 2012 tarihinde başladı. Uygulama protokolünü ile birlikte Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer imzaladı.

MENEMEN'E YENİ İTFAİYE BİNASI
Metropol alanda halen 34 itfaiye grubu ile hizmet veren İzmir İtfaiyesi, Menemen'de yeni itfaiye binasını hizmete aldı. Yol ve kaldırım düzenlemeleri ile birlikte 973 bin liraya mal olan tesis törenle açıldı.

EĞİTİMDE ÖRNEK İŞBİRLİĞİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Menderes Belediyesi'nin işbirliğinde tamamlanacak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin protokolü 1 Kasım 2012 tarihinde törenle imzalandı. Menderes Belediyesi tarafından yapım çalışmalarına başlanan 24 derslikli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin ihale bedelinin yüzde 95'i olan 4 milyon 413 bin 377 TL İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Okulun inşaatı 1 yılda tamamlanacak.

BÜYÜKŞEHİR'DEN YENİ BİR YOL DAHA
Işıkkent'te Ayakkabıcılar Sitesi ile Kara Nakliyecileri Sitesi'ne gelen büyük tonajlı kamyon ve TIR'lar nedeniyle ciddi trafik yoğunluğunun yaşandığı bölge, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 17 Kasım 2012 tarihinde hizmete açtığı 6 şeritli bulvarla rahatladı. 35 metre genişliğinde 3 gidiş-3 geliş olmak üzere düzenlenerek hizmete alınan 6 şeritli yeni bulvar, asfaltlama ile toplam 4 milyon 688 bin TL'ye mal oldu.

İZMİR'İN SÜT ÜRETİCİLERİNE 'ALTIN İMZA'
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 0-5 yaş arasındaki çocuklara yönelik 'Süt Kuzusu' projesini 2013 yılında da sürdürecek protokol törenle imzalandı. 03 Kasım 2012 tarihindeki törende protokole CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da 'şahit' olarak imza koydu. Büyükşehir Belediyesi, 2013 yılında üreticiye 5 milyon 288 bin litre süt karşılığında 14 milyon lira destek sağlayacak.

6 ŞERİTLİ CADDEYE '5 YILDIZLI' AÇILIŞ
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı ile Bornova'yı birbirine bağlayan Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi'ne 20 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen törenle açıldı. Hem Altınyol'a hem de Manisa kavşağına bağlanacak cadde 24 milyon lirayla mal oldu.

İZSU KENDİ İŞİNİ KENDİ GÖRECEK
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, bugüne dek ihale yoluyla yaptırdığı dere bakım ve temizlik işlerini artık kendi ekipmanı ve kendi personeli ile gerçekleştirmek için aldığı yaklaşık 11.2 milyon TL değerindeki 20 iş makinesi ve 20 damperli kamyonun düzenlenen törenle hizmete girdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e son 6 ay içinde 516 milyon liralık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN