Tedarik zinciri büyüyor

Giriş Tarihi: 4.4.2013
Tedarik zinciri konusunda İZBAKBAY şirketini kurdunuz. Ne zaman kurulmuştu? Faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?
İZBAKBAY şirketi 3 yıl önce Yağhaneler Semti'nde çok küçük bir sermaye ile kurduk. Üyelerimizden gelen destek ve teveccühle bir anda hızla yükselerek ikinci bir şubemizi açtık. Geçtiğimiz haftalarda da Yağhanelerdeki merkez şubemizi Bayraklı'da daha büyük bir alana taşıdık. Daha iyi hizmet verebilmek ve bir konsepte kavuşturmak için böyle bir adım attık. Daha fazla çeşit, daha kaliteli hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Yani az bir kuvvetle büyüklerle nasıl mücadele edilir, gerilla gibi hipermarketlere karşı neler yapabiliriz, bunları anlattık. Bu konuda da Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nazan Güneş'in destekleriyle üyelerimizi bilgilendirdik. Raf dizaynı, düzenleme, ürün çeşitliliği, fiyatlama ve etiketleme gibi konularda bilgi verdik. Tedarikteki süreyi kısaltmak, ucuz, kaliteli ürün ve hizmet alabilmelerini sağlamak için İZBAKBAY'ı kurduk. Bunu sağlamamızda bakkal için ciddi bir artı değer oluyor. Kendi öz sermayemizle bu şirketi kurduk. Üyemiz olan bakkallar doğal ortağımız oluyor.

Bakkallar yönelik eğitimler veriyor musunuz?
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz ile hijyen eğitimleri de veriyoruz. Üyelerimizi bu konuda bilgilendiriyoruz. Pazarlama eğitimleri de sürüyor. Ayrıca senede bir kez üyelerimizi tarihi ören yerlerini ziyaret ettiriyoruz. 5 Mayıs'ta Bahar Şenliği adı altında Buca'da bir piknik düzenleyeceğiz. Ayrıca üretici firmaların fabrikalarına da geziler düzenliyoruz.

YASA BEKLENİYOR

Hipermarket yasası henüz çıkmadı...
O ayrı bir sorun ama başka sorunlarda var. Biz ürünlerimizi dağıtım yaparak bakkallarımıza ulaştıramıyoruz. Fiyat konusunda da çeşitli sınırlamalar koyuyorlar. Bakkallarımız bize gelip mal alıyorlar. Benim bildiğim 5 bakan değişti, hala yasa çıkmadı. Küçük esnafı koruyucu kanunlar var fakat hiçbir hükümet küçük esnafı korunmamıştır. Hadi bunu geçtik, bu işin bir yasası olsun, kuralı olsun istiyoruz. Özellikle dışarıdan gelen hipermarketler kendi ülkelerinde yapamadıklarını, bizim ülkemizde yapıyorlar.

Bakkallara yönelik yeni projeleriniz var mı?
Her bakkalımızın bir bilgisayara sahip olmasını, internet sitesi üzerinden satış yapabilmesini hedefliyoruz. Bakkallardaki ürünlerin barkodlu olmasını arzuluyoruz. Belli standartlarda olmasını istiyoruz. Yeni bir bakkal dizaynı yaratmak istiyoruz. İsmi "İzmir Bakkalı" olur başka bir şey olur. Yeni bir standart belirleyip o motiflerde gönül birliği yapmak istiyoruz. Bu sistem üzerine çalışıyoruz. Projelendiriyoruz. Kredi aşamasında olan bu projeyi teşviklerden faydalandırmak ve kredileri bulup hayata geçirmek istiyoruz. Bakkalda bir markalaşma oluşturacağız. Belli standartlarda olacak. Rafları benzer olacak dış görünüşü de aynı olacak. Böyle bir projede bir bakkalın dönüşümü için yaklaşık 20-25 bin liralık bir bütçe gerekiyor. Bu konuda İzmir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'de çok ciddi destek veriyor. Beraber çalışıyoruz. Proje için İzmir Bakkalı olarak isim tescili.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tedarik zinciri büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN