Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman profesörden Türkiye'ye övgüler

Giriş Tarihi: 5.4.2013

FOM Üniversitesinde görevli Gerald Mann, Gediz öğrencilerine ders verdi, Türk ekonomisine övgü yağdırdı, Avrupa için karamsar tablo çizdi

Avrupa'nın önde gelen ekonomistlerinden Prof. Dr. Gerald Mann, Gediz Üniversitesi öğrencilerine ders verdi, "Euro Bölgesi parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya, TL ise kazandırıyor, ben kazandım" dedi. Almanya FOM Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Gerald H. Mann, Euro Bölgesi'nin parçalanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna işaret etti, böyle bir dönemde TL'nin kazandırdığını vurguladı.

'BEN KAZANDIM'
"TL'ye yatırım yaptım, çok da iyi kazandım" diyen ünlü Alman ekonomist, şunları söyledi: "Çok büyük borcunuz varsa ve bunun karşılığına sahip değilseniz, batmış sayılırsınız. Avrupa'da yaşanan bu. Avrupa Merkez Bankası, üye ülkelerin ve bankaların iflas etmesini önlemeye çalışıyor. Ancak bu hiç de kolay değil. Avrupa'nın önünde oldukça zorlu bir süreç var. Euro Bölgesi tarihe karışabilir. Kuzey Avrupa'dakiler, yadımlarla ayakta tutmaya çalıştıkları güneydeki ülkelerin kendilerini soyduğunu düşünüyor. Bu yüzden AB karşıtlığı ve milliyetçilik artıyor. Karşımızda AB'nin geleceği için hiç de mutlu olmayan bir tablo var. Euro böyle bir krizdeyken TL ise kazandırıyor." Prof. Dr. Gerald Mann, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefinin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi, "Göstergelere bakıldığında Türkiye ekonomisinin çok iyi durumda olduğunu görüyoruz. AB'ye tam üye olursanız, belki ilk başta para transferleriyle kazanırsınız, ancak bir süre sonra alan değil, veren olursunuz ve kaybetmeye başlarsınız. Almanya'nın, Kuzey Avrupa ülkelerinin durumuna düşebilirsiniz. Ayrıca, AB üyeliği Türkiye'nin Doğu'yla ticaretine ve ilişkilerine de sınır getirecek. Böyle bir olumsuz yanı da olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman profesörden Türkiye'ye övgüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN