Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deniz, Tire'ye geldi!

Giriş Tarihi: 5.4.2013

Tire Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Metin Akdaş, "Haziran ayından itibaren bölgemizdeki ürünler Alsancak Limanı'na demiryolu ile gidecek, maliyetimiz önemli ölçüde düşecek" dedi

Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Akdaş, Haziran ayından itibaren organize sanayi bölgesinden Alsancak Limanı'na ulaşımın demiryolu ile sağlanacağını müjdesini EGELİ SABAH aracılığıyla verdi. Bir anlamda Tire'ye denizin geldiğini belirten Başkan Akdaş, "İlk kez burası İzmir'deki OSB'lerin lojistik köyü haline gelecek. Burada gümrük de olacak. Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'nden konteyner yüklü bir TIR'ın Anadolu Caddesi'ni geçmesi 45 dakikayı bulur. Limana geldiği zaman bir de kuyrukta bekleyecek. TOSBİ'nin bir ucundan diğer ucu 2.8 kilometre. Ayrıca burada randevulu gümrükleme işlemi olacak. Lojistik sistem kurulduğunda çok iyi olacak. 2014'ü biz dönüşüm yılımız olarak görüyoruz" dedi. TOSBİ'nin farklı bir durumu olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Metin Akdaş, "Burası Türkiye'de ana arterler üzerinde olmadan gelişen tek organize sanayi bölgesi" dedi. Tire'nin Aydın, Antalya, Çanakkale, Ankara ya da İstanbul yolu üzerinde bulunmadığına dikkat çeken Akdaş şöyle dedi:

büyük firmalar geliyor
"Ege Bölgesi'ndeki diğer OSB'lere dikkat ettiyseniz, hep bu yollar üzerindedir. Burası içeride kaldığı halde gelişen tek organize sanayi bölgesi. Buraya hep büyük firmalar geliyor. Bir ispanyol firması gelecek yakında. Çevreci bir kuruluş. Demir çelik santrallerinin baca filtrelerinde toplanan demir çelik tozlarını çimento silolarındaki gibi emip alıyorlar. Bir tarafta çinko oksit diğer tarafta cüruf çıkıyor. Cüruf otoyollarda ya da biriketlerin yapımında kullanılıyor." Yatırımcınin üç unsura dikkat ettiğini ifade eden Başkan Akdaş, "Birincisi, temiz bir enerji ister. Onun için iyi bir elektrik altyapınız olması gerekiyor. 10 saniyelik kesinti bile cihazların ayarlarını bozuyor. İkincisi yetişmiş teknik eleman ister. Üçüncüsü lojistik imkanlar ister" dedi.

MTK'DAN EKREM DEMİRTAŞ'A DESTEK
İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, MTK Sitesi'ni ziyaret ederek, Site Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan ve sitedeki İzmir Ticaret Odası üyeleriyle bir araya geldi. Demirtaş, tekstil ve konfeksiyonun İzmir'in sanayisinde ve ihracatında çok büyük yeri olduğunu belirterek, "Sektör onbinlerce kişiye iş imkânı sağlıyor, büyük katma değer yaratıyor. MTK Sitesi de tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin İzmir'de en başarılı şekilde bir araya geldiği çarşımız" dedi. 1000'e yakın işyerinin olduğu MTK'nın tüm Türkiye'ye örnek olduğunu belirten Demirtaş, Oda olarak MTK'ya her zaman destek verdiklerini söyledi. Demirtaş, "Mekandan kaynaklanan sorunların çözümüne yardımcı olduk. MTK Tekstilciler Sitesi yönetiminin sektörün gelişmesi ve mesleki personel yetiştirilmek üzere düzenlemeyi planladıkları mesleki kurs eğitimlerine maddi destek verdik"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz, Tire'ye geldi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN