Türkiye'nin en iyi haber sitesi

RES koalisyonu

Çeşme CHP ve AK Parti teşkilatları, ilçede kurulmak istenen rüzgar enerji santralleri konusunda birlik oldu, Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'na dava açma yetkisi verdi

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Çeşme Belediye Meclisi'nin Nisan ayı oturumunda; Karadağ, Çeşmeköy, Mamurbaba ve Kızılkaya bölgelerine yapılmak istenen 4 rüzgar enerji santrali (RES) projeleri görüşüldü. Çeşme'de yapılmak istenen TOKİ konutlarının sık sık karşı karşıya getirdiği CHP ve AK Parti ilçe teşkilatları, RES konusunda anlaşmaya vardı, karşı dava açmaya hazırlanan Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'na "yetki" ile destek verdi. Yeşil enerjiye karşı olmadıklarını fakat RES için seçilen bölgelerin yanlışlığına vurgu yapan Başkan Tütüncüoğlu, şunları söyledi: "Rüzgar enerjisine değil, rüzgarı bol diye geri kalan hiçbir şey düşünülmeden seçilen yerlere karşıyız. Eğer santral bu bölgelere yapılırsa, yüksek gerilimli trafo ve nakil hatlarını Çeşme'nin içinden geçirmek zorunda kalacaklar. Biz yıllardır Çeşme'yi turizm kenti yapmak için büyük emek sarf ettik. Yapılan tüm yatırımları bu doğrultuda yaptık. İlgili makamlara soruyorum: Hangi turist, yüksek gerilim hatlarının altında tatil yapmak ister? 'Enerji elde edeceğiz, satıp para kazanacağız' diye turizmi bitirecekler."

"BİZ DE REDDEDİYORUZ"
AK Parti Grubu adına konuşan Hüseyin Boyacı da "Enerji firmaları halka haber vermeden 'halk toplantısı' yapıyorlar. 'Bize yakın yerleri tercih ettik' diyorlar. Biz de, bize yakın olan yerleri reddediyoruz. Yaparlarsa trafo ve nakil hatları Çeşmeli'nin üstünden geçecek" diye konuştu. CHP Grubu adına konuşan Ekrem Oran, "Çeşme Belediyesi ve Belediye Meclisi'nde oy birliğiyle kabul görmeyen RES projesi, maalesef hükümet tarafından verilen 'uygun' raporu sonucu devam etmektedir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
RES koalisyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN