Hülya DİNÇEL: 'At yarışı'ndaki bebeler!

Giriş Tarihi: 6.4.2013
Sevgili okurum Sergen Bey iyi bir noktaya değinmiş. Aşağıda okuyucu mektubunda hep birlikte göreceğiz. Yavrularımız yaşama adeta bir at yarışı hızında hazırlanıyor.
Ne kadar doğru eğitimcilerin takdirinde.
İnanın benim başım dönüyor hızdan. Çocuk okula gidiyor, okuldan dönüşte basket kursuna haftada iki gün... Haftada iki gün bale, üç gün keman kursu. Hafta sonu dershane...
Aaaa bitmedi daha özel dersler var sırada!
Haftada üç gün de özel ders. Hayata hazırlanma bu ise, ben havlu attım!
Dershane yarışı tam bir at yarışı durumunda...
Yazık günah bebelere. Bu çağın bebeleri asla oyun, oyuncak bilmiyor.
Yani baklava tadındaki oyun ve oyuncaktan uzak büyüyorlar.
Yakan topun lezzeti nerede var?
İnternet oyunlarında Cincibir'in zevki var mı?
Yaşamadıklarından bilemezler. İki metrekarelik balkon çocukları yetişiyor.
Gökyüzünü zor görüyorlar yavrucuklar. Servislerle karanlıkta gidip karanlıkta dönüyorlar!
Kaliteli okul sevdası bebeleri bazen günde 60-70 kilometre git gel yaptırıyor.
Gel de bu düzene at yarışı deme!
Sevgili okurlarım hepinize geçmiş tadında günler dilerim.

Okuyucu Mektubu

Yetenekleri tespit edilmeli
Sayın Hülya Hanım; Ben kendimin dışında, iki evlat ve iki de torun yetiştirdim. Anlatacaklarım üçüncü torunla ilgili olarak gittiğim "anaokulu" veli toplantısındaki tespitlerime dayanmaktadır. Genç ana-babalar çocuklarının başarılı olmasını istiyorlar ama olaylara "şaşı" bakıyorlar, yani şaşının gözleriyle başka yere bakarken başka bir cismi görmesi gibi. Halbuki hayatta başarılı olmak için "iki ana etken" bulunmaktadır. Bunlardan biri Tanrısal ve genlerden gelen kabiliyetler, ikincisi eğitimin getirdiği kazanımlardır. Kabiliyetler, doğru eğitim ile desteklenmediği zaman sadece yetenek ile sınırlı kalır. Eğitim verilen bir çocuk, o konuda kabiliyetli değilse başarısı limitli olur. Mühim olanı, sıralamada evvela yetenek sonra eğitim gelir. İkisinin doğru birleşimi ile istenen hedeflere ulaşılır. Sözel dalında kabiliyetli olan bir çocuga ne kadar sayısal eğitim verilirse verilsin ulaşılan hedefler kısır kalır vaya tam tersi... Eğer aileler, eğer akıllı iseler, öncelikler çocuklarının yeteneklerini dogru tespit etmelidirler. Ali'nin matematikte başarılı olması, yakın arkadaşı Veli'nın de onda başarılı olmasını gerektirmez. Her çocuk kendi yetenekleri ile doğar. Bir uzun mesafe koşucusu asla bir kısa mesafeci gibi hızlı olamaz. Dolayısıyla aileler öncelikle cocuklarındaki cevheri dogru tespit etmeli ve sonra da bu konuda onu guclu eğitmelidirler. Bu bir "yarış" değil. Hayata hazırlanma yoludur. Ancak bu farklılıkların dışında bir de "asgari müşterekler" vardır ki; bu her yetenekteki çocuklara verilmesi gereken müşterek eğitimdir. Bir veya iki lisan öğrenmesi gibi. Bu ise çocuğu farklı kılar... Yarış burada olmalıdır.... Emekli inşaat mühendisi Sergen Yılmaz

Üzüldüm
Oğlumun cüzdanı çalındı. İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne gittik. Güzargahlar belli. Yaşadığımız alanda Mobese var. "Mobesede tesbit edebiliriz" dedik, "Üzgünüz, Mobese çalışmıyor" yanıtı aldık. Kolay gelsin vatandaşa. Üzüldüm çok üzüldüm.

Gülümsedim
Her ayın ikinci pazarı buluşarak Ayvalık Hayvan Barınağı'nda candostları yürüyüşe çıkaran, destek veren, en önemlisi yürek dolusu sevgi veren hayvan dostlarının eylemine çok sevindim. Yürekten gülümsedim. Tüm Türkiye'ye örnek olmasını dilerim.

Biraz da gülelim
Temel mezarlıkta işe başlamış. İki gün çalışmış, üçüncü gün işi bırakmış. İdris; _Ula Temel ne cabuk işten cıkkaysun, demiş. Temel yanıt vermiş; _Ula İdris herkes yaturken ben nasıl caluşayum!

Günün sözü
Bir erkeği eğittiğinizde onun iyi bir birey olmasını sağlarsınız. Bir kadını eğittiğinizde ise o evin erkeğini ve çocuğunu da eğitime katmış olursunuz.
Mustafa Balbay


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: 'At yarışı'ndaki bebeler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN