Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dernek çantada

Giriş Tarihi: 7.4.2013

Belediyenin verdiği arsaya yaptıkları inşaat mahkeme kararıyla yıkıldı. Belediye yeni yer verdi, oraya yaptıkları prefabrik bina aynı sondan kurtulamadı. Şimdi bütün evraklar ve mühür bir çantanın içinde

Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Derneği, yapım aşamasındaki binaları yıkılınca, faaliyetlerini "seyyar olarak" yürütmeye başladı. Dernek Başkanı Mehmet Aksoy, geçtiğimiz şubat ayında dernek binalarını yaşanan hukuki sorunlar yüzünden yıkmak zorunda kaldıklarını söyledi, "Derneğimiz çatısız kaldı. Şu anda derneğimiz çantada. Derneğimizin mührü, önemli evraklarını çantamızda gezdiriyoruz. Bir yerimiz yok. Çanta nerede, dernek orada. Seyyar dernek olduk. Gittiğimiz yerde bir telefon geliyor, ardından arkadaşlarımızla bir yerde buluşuyoruz. Toplantımızı yapıp, işimizi öyle çözmeye çalışıyoruz. Yeri geliyor bir kahvehanede, yeri geliyor bir arkadaşımızın ofisinde işlerimizi sürdürmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

İZİNLER SÖZLÜ
Başkan Aksoy, Egeli bazı balıkçıların 2001 yılında Ege Bölgesi Gırgır Balıkçıları Deneği'ni kurduğunu, bir çatı altında birleştiklerini hatırlattı, derneklerinin seyyar hale düşmesiyle sonuçlanan gelişmeleri şöyle anlattı: "Güzelbahçe merkezli derneğin faaliyetlerini yürütmesi için dönemin Belediye Başkanı Ertan Avkıran, geçici olarak bir konteynır tahsis etti. Bir binamız olması için de çalışmalar sürerken, 2009 yerel seçimlerinde Mustafa İnce Belediye Başkanı seçildi. Belediye Başkanımız bize dernek binası için söz verdi. Balık restoranlarının olduğu bölgede bir arazi tahsis etti, burada dernek binası için inşaat çalışmaları başladı. Ancak bu süreçte çeşitli şikayetler oldu. Çünkü verilen yer yanlış. Yarısı Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait, yarısı ise şahıs arazisi. Milli Emlak Müdürlüğü yetkilileri burada bina yapılamayacağını, kıyı kenar çizgisi içinde kaldığını söylediler. Ayrıca belediye tarafından verilen izinler hep sözlü oldu. 2009 yılında ben başkan seçildim. Binaya yaklaşık 47 bin lira masraf yapıldı. Bu sırada yıkım kararı geldi. Bize yıkım için süre verdiler. 'Binayı yap' diyen belediye, inşaatı yapan da biz. Belediye Başkanı Mustafa İnce'nin sözüne güvendik yaptık. Tek suçumuz bu."

İKİNCİ DE KAÇAK
Yıkım kararı uygulanınca, belediyeye ait bir arazi üzerinde yeni bir yer yapabilmek için çalıştıklarını anlatan Aksoy, "Küçük bir yer bulduk. Resmi yazı istedik, 'Gerek yok. Yer belediyenin, burada yapın' dendi. Biz de prefabrik bir bina yaptık, işlerimizi yapmaya başladık. Derneğimize yer verilince, başkaları yine şikayet etti. Şimdi de bu binamız da kaçak duruma düştü. Kaçak binadan dolayı bize ceza kestiler, sonrasında belediye bizi savcılığa verdi. Mahkeme kararıyla ikinci binamız da yıkıldı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dernek çantada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN