EXPO'nun tarihi sergileniyor

İzmir Konak'taki PTT binasında, 1900 yılından günümüze kadar yapılan tüm EXPO'lara ait pullar, kartpostallar ve ilk gün kartları sergileniyor

Giriş Tarihi: 7.4.2013
EXPO 2020 adaylığı için dört ülkeyle yarışan İzmir'de, dünyanın ilk EXPO konulu pul sergisi açıldı. 1900 yılında yapılan Paris EXPO'sundan 2010 Şangay EXPO'suna kadar ki süreçte yapılan tüm EXPO'larda bastırılan pullar, kartpostallar ve ilk gün kartları sergileniyor. BOTAŞ Genel Müdürlüğü'nden emekli Kemal Alpayım'ın 21 yılda biriktirdiği pullar, kartpostallar ve ilk gün kartlarından oluşan sergi 10 panodan oluşuyor. 15 Nisan'a kadar Konak Cumhuriyet Meydanı'ndaki PTT binasının ikinci katında ziyaret edilebilinecek. Serginin daha sonra Atatürk Kültür Merkezi'nde açılacağını belirten Alpayım, "İzmir Fuarı'nda da bu sergiyi açmayı düşünüyorum. Daha sonra yurtdışı süreci başlayacak. Başta Paris olmak üzere yurtdışında birçok fuarda sergilemeyi düşünüyorum" dedi.

İZMİR'E ÖZEL PUL BASTIRILDI
EXPO pullarını toplamaya 1992 yılında BOTAŞ Genel Müdür Başmüşaviri olduğu dönemde İspanya'da düzenlenen 1992 Sevilla EXPO'suna katıldığını yıl karar verdiğini anlatan Alpayım, "İzmir'in aday olacağını bildiğim için bu sergiyi oluşturmadım. Sevilla'da bulunduğum sırada EXPO için bastırılan pul ve kartpostallar çok ilgimi çekmişti. O yıldan sonra 21 yıldır EXPO ile ilgili pul, kartpostal, ilk gün kartı ve maksimum kartlar topluyorum. İzmir'in EXPO 2015 adaylığı sırasında da elimde çok sayıda materyal vardı. Ancak o dönem İskenderun'da çalıştığım için bunu gerçekleştiremedim. Kısmet bugüneymiş" dedi. Sergide sergilenen pul ve kartpostalların EXPO sürecine ışık tutan çok önemli yol gösterici kaynaklar olduğunu da belirten Alpayım, "Bu sergiyi gezenler EXPO'yu hangi ülkelerin gerçekleştirdiğini görebildikleri gibi hangi süreçlerden geçtiklerini de görebilirler. Bura da bir tarih var. Her şeyi süreci en iyi şekilde görebilirler" diye konuştu. Alpayım, sergi için ayrıca PTT Genel Müdürü Osman Tural'ın özel izniyle İzmir'in EXPO adaylığını gösteren özel pul ve kartpostal da bastırıldığı dile getirdi. Alpayım, sadece bin adet basılan damgalı kartpostal ve pulların İzmir'in EXPO'yu kazanması halinde çok kıymetleneceğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EXPO'nun tarihi sergileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN