Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teleferik, bu yıl sonu hazır

Giriş Tarihi: 7.4.2013

Balçova'da teleferiğin temelini atan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bitiş tarihi olarak da 31 Aralık 2013'ü verdi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, belediye şirketinin ihaleyi kaybetmesi nedeniyle 650 işçinin işten çıkartılacak olmasıyla gündeme gelen taşeronlaşma sorununun çözümü için TBMM'ye göreve çağırdı. Kocaoğlu, taşeronlaşmanın kaldırılması, belediyelerin kendi şirketlerine hizmet ihalelerinin verilmesinin önünün açılması, asgari ücret gibi azami ücretin de belirlenmesi için TBMM'den yasal düzenleme yapılmasını istedi. Kocaoğlu, AK Parti İzmir milletvekillerini de sadece eleştiri yapıp iş üretmediklerini söyleyerek eleştirdi. Büyükşehir, Balçova'ya yapılacak AB standartlarındaki yeni teleferiğin temelini attı. Teleferik yamaçlarında düzenlenen törene CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Alaattin Yüksel, CHP İl Başkanı Ali Engin, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, partililer, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İPTALLER GECİKTİRDİ
Kocaoğlu, 2007 yılından bu yana sadece Balçova Belediyesi'nin ambleminde olan teleferiğin aksilik olmazsa 31 Aralık 2013 tarihinde yeniden hizmete açılacağını söyledi. Teleferik'in yenilenmesi için önce ihale öncesi sorunlar yaşandığını, yasal düzenlemeyle aşıldığını belirten Kocaoğlu, daha sonra yapılan 3 ihalenin de iptaller nedeniyle geciktini söyledi. KİK kararıyla kaybeden firmanın açtığı davayı kazanması sonucu sürecin tamamlandığına dikkat çeken Kocaoğlu, "Dünya zamanla yarışıyor. Bizim daha hızlı koşmamız gerektiğini biliyoruz. Ama bizim koşumuz engelli koşu. Koşuların en zorudur. Buna karşın engelli koşuları koşarak yolumuza devam ediyoruz" dedi. Teleferik'in maliyetinin 12 milyon TL olduğunu aşağında yukarıya 2 dakika 42 saniyede ulaşacağını dile getiren Kocaoğlu, saatte 1200 yolcu kapasiteli olacağını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teleferik, bu yıl sonu hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN