Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gine'den EXPO'ya destek sözü geldi

Giriş Tarihi: 9.4.2013

İTO ve Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret eden Gine Dışişleri Bakanı Lounceny "Emin olunuz ki EXPO'da bizim vereceğimiz oy İzmir'den yana olacak"dedi

Gine Dışişleri Bakanı Lounceny Fall, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti. EXPO 2020'de İzmir'in adaylığına destek vereceklerini belirten Fall, Batı Afrika Ülkeleri Ekonomileri Topluluğu'na (ECOWVAS) İzmir'in bir heyet göndermesiyle üye olan 15 ülkenin desteğini alacağını ifade etti. Demirtaş ile biraraya gelen Fall, Gine ile İzmir arasındaki ticari ilişkilere ve işbirliğine değindi. İzmirli işadamlarını Afrika'ya doğru yönlendirdiklerini belirten Demirtaş ise, "İş gezileri düzenliyoruz. Afrika ile olan ticaretimiz geçen yıl 12 milyar doları geçti. Bu rakamı bir kat artırsak yeter"dedi. Demirtaş, Gine Dışişleri Bakanı Lounceny Fall'dan EXPO 2020 için de destek istedi. Desteklerinin İzmir'e olduğunu belirten Fall, "Emin olabilirsiniz ki bizim oyumuz İzmir'den yana olacak. Afrika ülkeleride ciddi bir destek gelmesi için gerekli görüşmeleri ben de yapacağım. Temmuz ya da Ağustos ayında 15 üyesi olan ECOWVAS'a çıkarma yapabilirsiniz. Buradan sağlam bir heyet ile toplantıda ikili görüşmeler yapabilirsiniz. ECOWVAS nezdinde İzmir'in EXPO 2020 adaylığı konusunda bir karar alınması için ben de görüşeceğim" dedi.

AFRİKA'NIN EXPO'SU
Demirtaş ise İzmir EXPO'sunun aynı zamanda Afrika'nında EXPO'su olarak gördüklerini vurgularken, "Çünkü biz coğrafya olarak da uzak değiliz. THY artık Afrika yollarını çok kısalttı. İşte bu yüzden de hem Gine'nin hem de ECOWVAS'a üye ülkelerin oyları çok önemli. Biz de heyet olarak ECOWVAS toplantısında yer alarak EXPO için destek isteyeceğiz" diye konuştu.

FATİH DALAN İTO'DA ADAY
İzmir Ticaret Odası'nın 74. Kimya Meslek Komitesi'nde Safinur Altıner ile Tayfun Eyiel'in karşısına İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dalan çıktı. Dalan, 6 Mayıs'taki oda seçimlerinde meclis üyeliğine aday olduğunu açıkladı. Komite olarak hangi başkan adayını destekleyeceğini seçim akşamı oturup belirleyeceklerini ifade eden Dalan, "Biz 22 yıldır odayı yöneten Ekrem Demirtaş'ın yanında olmama kararı aldık" dedi. Ekiplerinin tarım, kozmetik- sabun, kimyayı temsil ettiğini belirten Dalan, sektörü İTO'da en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi. Fatih Dalan, İTO'da değişimin şart olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gine'den EXPO'ya destek sözü geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN