"Sorunlar çözülecek herkes mutlu olacak"

Giriş Tarihi: 9.4.2013

AK Partili Hamza Dağ, Doğu ve Güneydoğu'da 53 milletvekili arkadaşıyla 3 kenti gezdi, çözüm sürecini anlattı, "Sorun bitecek, ülke hak ettiği konuma gelecek" dedi

Çözüm süreci için Doğu ve Güneydoğu illerinde üç günlük tura çıkan 54 milletvekili arasındaki tek İzmir'i olan AK Partili Hamza Dağ, Diyarbakır, Batman ve Siirt'te esnaf ve köylü vatandaşlarla bir araya geldi, çözüm sürecini anlattı. Bölge halkının zihnindeki soru işaretlerini gidermek istediklerini, yıllardır ülkenin en önemli sorununu halkı dinleyerek çözüm getirmek istekdiklerini kaydeden Dağ, "İzmir'in en genç vekili olarak çözüme katkı sağlamak amacıyla bölgede bulunmak beni fazlasıyla mutlu etti" dedi. "Bu bölgede hangi dili kullandığımız önemli değil, tek düşündüğümüz gönül bağını kurmaktır" diyen Dağ, "AK parti 776 bin kilometrekarelik bu vatanın her bölgesindeki insanla gönül bağı kurdu. 7 bölgenin 7'sinden de oy alan tek parti. Bu millet bize bir görev verdi. Dedi ki; 'Artık bu sorunu çözün. 1980 doğumluyum. Kendimi bildim bileli bu terör sorunu her dönem ülkenin kanayan bir yarasıydı. Artık bu sorun daha fazla devam edemez dedik ve taşın altına tüm gövdemizi koyduk. Allahın izniyle bu millet hep birlikte bu sorunun üstesinden gelecek" dedi.

ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ
İktidarları döneminde inkarcı politikaların sona erdiğini ifade eden Dağ, "Bugün gelinen noktada insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında yasaklar kaldırıldı. Kürtçe eğitim kursları, Kürtçe yayın serbest bırakıldı. Kürtçe savunma hakkı getirildi. Üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri açıldı. Herkes kendini nasıl mutlu hissediyorsa, o şekilde yaşamasına olanak sağlandı. Bu gezide şunu çok net gördüm. Bugün artık gelinen noktada herkes umutlarını çözüm sürecine bağlamış. Bölge halkının gözlerinin içi gülüyor. İnsanlar bu sürecin başarıya kavuşmasını yürekten istiyor. Bu milletin bu sürecin başarı ile üstesinden geleceğine gönülden inanıyorum" dedi.

İZLEME KOMİSYONU'NDA
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla aynı zamanda izleme komisyonundaki 10 milletvekilinden biri olan Hamza Dağ, İzmir'de sürece desteğin düşük olmasının taviz beklentisinden kaynaklandığını öne sürdü, "Uzun yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan terörü bitirmek için yürütülen çalışmalar, halkımıza doğru anlatılmalı. Somut gelişme yaşandıkça tavizin olmadığı görülecek, destek artacak. Önümüzdeki günlerde bakan ve milletvekillerimizle İzmirliler'e çözüm sürecini tüm ayrıntıları ile anlatacağız" diye konuştu. Yaşanan sorunun herkesi bağladığını kaydeden Dağ, "Şehitler geldikçe acı çekiyoruz. Ülkemizin birçok kentinde bu acılar yaşandı. Ama gelinen süreç Türk ve Kürt halkının iyiliğini, birliğini, kardeşliğini simgeliyor. nşallah bu sorunu da çözeceğiz, ülkemiz dünyada hak ettiği yere gele, herkes mutlu olacak" dedi.

'SOKAK SOKAK GEZECEĞİZ'
Yapılan anketlerde Ege'de sürece desteğin diğer bölgelere oranla daha az olmasını değerlendiren Dağ, "Bunun nedeni Ege insanının çözüm istememesinden kaynaklanmamakta. İzmirli hemşerilerimin sürece destek verdiklerini biliyorum. Ancak bazı art niyetliler yalan yanlış propagandalarla kafa karıştırıyor. Önümüzdeki günlerde seçim bölgelerimizde sokak sokak gezip süreci anlatacağız. Bu süreç, bu milletin, bu vatanın o şanlı tarihindeki hak ettiği konuma yeniden gelme sürecidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sorunlar çözülecek herkes mutlu olacak"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN