Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerginlik tırmanıyor

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Belediye önünde toplanan İzelman şirketinin işçileri, istekleri kabul edilmezse eylemin şiddetini artıracaklarını açıkladı, "30 Nisan'a kadar her gün alanlardayız" mesajı verdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin personel ihalesini kaybetmesiyle işten çıkarılma tehlikesi yaşayan 650 İzelman çalışanı iş bırakma eylemi yaptı. Eyleme yaklaşık 500 belediye personeli katıldı. İhaleyi kazanan Zigana-Hanoğlu ortaklığının sözleşmede geri adım atmasını isteyen işçiler, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na da "İşçilere sahip çık" mesajı gönderdi. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, ihaleyi kazanan firmanın, Malatya'daki bir ihaleden ceza aldığını ve ihalelere girmemesi gerektiğini iddia etti.

"TAŞERONA İZİN VERMEYİZ"
Mayıs ayı itibariyle iş sözleşmeleri sona erecek olan İzelman çalışanları 16.30'da belediye binası önünde toplandı. Taşeronlaşmanın önüne geçmek için son ana kadar mücadele edeceklerini belirten çalışanlar "Taşerona geçit vermeyeceğiz. Direne direne kazanacağız. İş, ekmek yoksa barış da yok" sloganlarını attı. İşçiler adına açıklama yapan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Sarı, 30 Nisan'a kadar her gün alanlarda olacaklarını ve eylemin şiddetini artıracaklarını söyledi. Öte yandan AK Parti Büyükşehir Meclisi Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, Memiş Sarı'yı ziyaret ederek bir süre görüştü. Taşeron bir firmada çalışmayacaklarını vurgulayan Sarı şunları söyledi: "İşimizin olmadığı yerde barış da olmayacak. Biz taşeronun değil, İzelman'ın işçisiyiz. Samimiyseniz, TBMM'de taşeronlaşmanın önünü açan yasayı değiştirin. Vahşi emek sömürüsüne hep birlikte 'dur' diyelim. Ay sonuna kadar eylemlerimizle alanlarda olacağız. Çarşamba 15.00'te, Cuma günü de 13.00'te belediye önünde oturma ve iş bırakma eylemi yapacağız. Çağrılarımıza kulak asılmazsa, çalışanların aileleri ile birlikte sayımızı 100 bine çıkaracağız."

'İŞÇİLER SİYASİ AMAÇLA KULLANILIYOR'
Büyükşehir Belediye Meclisi'ne İzelman krizi damgasını vurdu. AK Parti Grup Başkan Vekili Kenan Çakar, CHP'nin TBMM'ye yasal düzenleme temenni kararı önerisini seçime yönelik siyasi oyun olduğunu söyledi, şöyle dedi: "Başkan Kocaoğlu taşeron şirket temsilcisinin CHP'li olmasından dolayı gerekli tepkiyi veremiyor. Sayın Kocaoğlu ancak işçilerden gelen tepkiler ve kamuoyunu başkaldırması üzerine suya sabuna dokunmadan, ne şiş yansın ne kebap anlayışla açıklamalar yaptı. İşçilerin iş güvenliğinden çok, CHP'li yetkilinin şirketini ihaleyi almasıyla ilgili sessiz kalmayı tercih etmesi, yaklaşan seçimlerde 20 bini aşan Büyükşehir Belediyesi ve şirket çalışanlarını siyasi amaç doğrultusunda kullanma arzusu var." Toplantıda CHP Grubu hazırladığı, belediyelerin hizmetlerini belediye şirketlerine vermesini sağlayan yasal düzenleme yapılması için siyasi parti grupları, Cumhurbaşkanı, Başbakana iletilmek üzere temmeni önerisinde bulunma önergesini verdi. Önergeden Meclis'in başlama saatinden 5 dakika önce haberleri olduğunu söyleyen Çakar, son dönemlerde belediye şirketlerinin hizmet ihalelerini şartnamelerin iyi hazırlanmamasından dolayı kaybettiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerginlik tırmanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN