Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kilisede Kuran-ı Kerim

Giriş Tarihi: 10.4.2013

Çeşme Müftülüğü, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini ilçe merkezindeki 180 yıllık Aya Haralambos Kilisesi'nde yapma kararı aldı

Bu yıl "Peygamberimiz ve İnsan Onuru" teması çerçevesinde 15-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak Kutlu Doğum Haftası nedeniyle İzmir'de çok farklı bir etkinlik gerçekleştirilecek. Çeşme Müftülüğü, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini ilçe merkezindeki 180 yıllık Aya Haralambos Kilisesi'nde yapma kararı aldı. Tarihi kilisedeki kutlamalarda ünlü Hafız Süleyman Özer ve ekibi ilahi ve Kuran-ı Kerim okuyacak, katılanlara Kutlu Doğum Pilavı ikram edilecek. Geçtiğimiz günlerde Çeşme Belediyesi ile ortaklaşa Kur'an Kursu hizmeti vermeye başlayan Çeşme Müftülüğü bir ilke daha imza attı. Bu yıl 15-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri ilçenin 180 yıllık geçmişe sahip Aya Haralambos Kilisesi'nde düzenlenecek. Çeşme Müftüsü Yahya Akman, Mart ayında aslına uygun yenilenen 180 yıllık Aya Haralambos Kilisesi'nin bu yılki Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine ev sahipliği yapacağını açıkladı. Müftü Akman, tarihi kilisedeki kutlamaların 19 Nisan Cuma günü öğle namazının ardından başlayacağını ve akşam namazına kadar süreceğini söyledi. İlk kez bir kilisede Kutlu Doğum Haftası'nın kutlanacak olmasının İzmir'in güzelliklerinden biri olduğunu dile getiren Akman, "Bütün Çeşme halkını düzenleyeceğimiz bu etkinliğimize katılmaya davet ediyorum" dedi.

ÜNLÜ HAFIZDAN DİNLETİ
Akman, 19 Nisan Cuma günü yapılacak kutlamalar için Aya Haralambos Kilisesi'nin seçilmesi ile ilgili şu bilgileri verdi: "Aya Haralambos Kilisesi ilçe merkezinde herkesin çok rahat ulaşabileceği bir yer. Çok uzun yıllardır da ibadethane olarak kullanılmıyor. Bu güzel mekanı biz de hayırlı bir amaç için kullanmak istiyoruz.

Zekeriya Beyaz: Dini yönden ibadetler temiz olan her yerde yapılır. Avrupa ülkelerinde bir çok kullanılmayan kiliseyi Müslüman işçiyere vermişlerdi, orada ibadet yapmışlardır. Daha önceki dönemlerde bir çok kilisede ibadet edildi. Ancak namaz kılınacaksa kıble bilinmeli, temiz, güvenlikli olmalı ve kıbleye yönelmelidir. Kutlu Doğum Haftası konuşmalar ve Hz. Peygamber ile ilgili ilahiler söylenecek.
Mehmet Emin Parlaktürk: Zamanlama itibariyle belki yanlış yorumlamalara neden olabilir ama gerçekte İslam dini bütün dinlere eşit davranmış, onlara saygı duymuş, onların ibadethanelerine de tarih boyunca hep saygı göstermiştir. Dinimizde inanç noktasında bir zorlama yoktur. İsteyen, istediği dine inanır ve onları yerine getirir. BMüslümanlar kendileri dışındaki ibadethanelere de saygı duyarlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilisede Kuran-ı Kerim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN