Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yetki'de son sözü mahkeme söyledi

Bazı cadde ve sokakların İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne geçmesine olanak tanıyan yönetmeliği yargıya taşıyan Karşıyaka Belediyesi'nin itirazı reddedildi

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Büyükşehir Belediyesi ile Karşıyaka Belediyesi'ni karşı karşıya getiren yetki alanları uygulama yönetmeliğinde birinci raunt, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin oldu. Karşıyaka Belediyesi sorumluluğundaki bazı cadde ve sokakların İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne geçmesine olanak tanıyan yönetmeliği yargıya taşıyan Karşıyaka Belediyesi'nin talebi kabul görmedi. Mahkeme, Karşıyaka Belediyesi'nin önce yönetmeliğin yürütmesini durdurma talebini ardından da Bölge İdare Mahkemesi'ne yaptığı itirazı reddetti. Mahkeme geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından görüşülüp karara bağlanan yönetmelikte hukuka aykırı bir düzenleme olmadığını belirtti.

İLÇE BELEDİYELERİ KARŞI ÇIKMIŞTI
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karşıyaka Belediyesini karşı karşıya getiren ve kamuoyunda sokak kavgası olarak da anılan yetki alanları uygulama yönetmeliğine ilişkin Karşıyaka Belediyesi tarafından açılan davada mahkeme Büyükşehir Belediyesinin lehine karar verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelerinin sorumluluk alanı içindeki bazı cadde ve sokakları kendi sorumluluğu altına alan Yetki Alanları Uygulama Yönetmeliği hazırladı. Yönetmelik belediye meclisinde oylanıp kabul edilirken bazı ilçe belediye başkanları buna tepki gösterdi. Yönetmelikle birlikte Büyükşehir'in sorumluluğuna geçen yerlerdeki tabela reklam vergileri ile işgaliye harçlarının bundan böyle Büyükşehir Belediyesi tarafından toplanacağını belirten ilçe belediyeleri gelirlerinde düşüş olacağını öne sürmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yetki'de son sözü mahkeme söyledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN