İzmir'de hukuk zirvesi

Giriş Tarihi: 12.4.2013

"4. Uluslararası Hukuk Kongresi"nde konuşan Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik, "Hukuktan gittikçe umudumu kesiyorum. 20 koyun alıp köşeme çekilmeyi düşünmeye başladım"dedi

Kongrenin açılışına İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, İzmir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu, Bölge Adliye Başsavcısı Celal Kocabaş, Yargıtay Onursal Başkanı Nazım Kaymak, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ,Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Hüseyin Yıldırım, Hukuk Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Metin Özyurt, DEÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Karakoç, Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Özekes ile çok sayıda akademisyen ve avukat katıldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, 37 yıllık hekim olarak her işin başının sağlık değil, adalet olduğunu belirterek, "Adaletin olmadığı yerde sağlığın hiçbir önemi yoktur. Adaletin olabilmesi için mutlaka yasayı koyanların ve yürütenlerin bilgili ve erdem sahibi olmaları gerekir. Hem erdem sahibi hem de bilgili olabilmek için de okullara ihtiyaç vardır. Hukuk Fakültelerini bu anlamda çok önemsiyorum, Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, inşaatı devam eden hukuk fakültesi binasını bitirip hukuk öğrencilerine hediye edeceğiz. Çok yakında çalışmalar tamamlanacak" dedi. Prof. Dr. Füzün, barış, adalet ve sağlığın hayatımızın 3 temel unsuru olduğunu belirterek, "Askerin, hekim ve hakimin çok az gereksinim duyulacağı bir ülke olmayı diliyorum" dedi.

"UMUDUMU KESİYORUM"
Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik de "Anlaşmazlıkların Barışçı Yöntemlerle Çözümü" konusunun ele alındığı kongrenin başarılı geçmesini diledi. Gediz Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Özekes, akşam hukukla yatıp sabah hukukla uyanan bir ülke olduğumuzu belirterek, "Hukukta, itham, savunma ve mücadeleci bir eğitim veriliyor. Sürekli operasyon yapan doktorlar gibi öğrenci yetiştiriyoruz. Gittikçe hukuktan umudumu kesiyorum. 20 koyun alıp, köşeme çekilmeyi düşünmeye başladım. Yargı organlarının yasamanın yerine geçmediği, her yargıcın kendi kanunu uygulamadığı, yürütmenin yargıya saygı duyduğu bir ortama kavuşmak dileğiyle, bu kongrenin başarılı geçmesini diliyorum" diye konuştu.

DAVALAR AZALMIYOR

DEÜ Dekanı Prof. Dr. Yusuf Karakoç ise adaletin, herkesin hakkına razı olması anlamına geldiğini belirterek, "Kişiler hakkı olmayanı yasalardaki açıklardan yararlanarak elde etmeye çalışıyorlar. Yargılama sürecinin kısaltılması için paketler çıkartılıyor. Ancak açılan davaların azaltılması yönünde güçlü ve iradeli bir anlayış yok"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de hukuk zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN