Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alaçatı'da ot festivali

Giriş Tarihi: 15.4.2013

Alaçatı'da bu yıl dördüncü kez düzenlenen Ot Festivali, yaz sezonunun da habercisi oldu. Turizm merkezindeki doluluk oranı esnafı çok sevindirdi

Alaçatı Ot Festivali, her yaştan insanın katıldığı kortej yürüyüşü Alaçatı Meydan'dan başladı. Çarşının sonuna kadar süren korteje Ankara ve İstanbul başta olmak üzere bir çok ilden gelenlerin katılması dikkati çekti. Korteje otomobil, bisiklet ve traktörlerle katılanlar ilginç görüntülere de neden oldu. Festival yoğunluğu beldeye turist akını yaşattı. Kortej yürüyüşünün ardından vatandaşlar, stantlara yönelirken otlu yemeklerin tadına bakmayı da ihmal etmedi. Saat 17.00'de Alaçatı Pazaryeri Camii avlusunda klasik müzik konserinin ardından saat 18.00'de festivalin resepsiyonu gerçekleştirildi. Gecenin sonunda ise Kuytu Restoran'da davetlilere gala yemeği verildi. Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, festival kapsamında düzenlenecek yarışmada, Alaçatı'ya özgü otları toplanıp bunlarla hazırlanmış yemeklerin jüriye sunulacağını belirterek şöyle dedi: "Bu festivalin özelliği, Alaçatı'nın güzelliklerini herkesle paylaşmaktır. Festival kapsamında bugün (pazar) çevre bilinci ve farkındalığının artırılması amacıyla Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Tarım İl Müdürlüğü uzmanları işbirliğiyle hazırlanan Alaçatı Bitkileri Uygulama Bahçesi'nin açılışını da yapacağız. İnsanların daha fazla bilgi sahibi olması için Alaçatı Bitkileri Uygulama Bahçesi'ni kurduk. Bu bahçede Alaçatı ve civarında yetişen bitkiler ile eski ev bahçelerinde bulunan bitkileri sergileyerek farkındalığın artırılmasını hedefliyoruz."

ÖDÜLLER VERİLECEK
Komili ana sponsorluğundaki festivalde bugün (pazar) "En Fazla Ot Çeşidini Kim Toplayacak" ve "En Güzel Otlu Yemeği Kim Yapmış" adı altında altın ödüllü iki yarışma düzenlenecek. Ayrıca gençlerin ilgisini çekebilmek için "En Fazla Ot Çeşidini Kim Toplayacak" yarışmasında derece alan 25 yaş altı yarışmacılar için altın ödüllerine bilgisayar ve kol saati ödülleri de eklendi. Amatör üreticilerin hazırlayacağı otlu ürünlerin yanısıra ünlü restoranlar da festival alanında açacakları stantlarda misafirlerini ağırlayacak. Organizasyonda 2012 yılında yarışan yemekleri içeren yemek kitabı ücretsiz dağıtılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alaçatı'da ot festivali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN