Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barışla ekonomi canlanır

Giriş Tarihi: 17.4.2013

Doğu illerimize yaptığı ziyaretlerin ardından Egeli Sabah'a açıklamada bulunan AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "Barışın bölgeye katkısı anlatılırsa süreç daha hızlı işler" dedi

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Egeli Sabah'ı ziyaret etti. Barış süreci ile ilgili açıklamalar yapan Dağ, "Geçen hafta doğudaydık. Doğuda gündem tamamen bu. Herkes süreci konuşuyor. Çatışmasız geçecek bir ortamdan sonra her şey daha güzel olacak" diye konuştu. Barış sürecinin öyle ya da böyle biteceğini vurgulayan Dağ, "Bu süreç bence çok sıkıntı olmadan bitecek. Biz olaya ekonomik bakıyoruz. Bölgede sağlanacak barışın ekonomiye getireceği canlılık ve imkan vurgulanırsa bu bölgede rahatlama olacak. Yapılan masraflar bitecek. Bölgeye yapılacak yatırımlar artacak ve yer altı kaynakları harekete geçecek. Ülkeye gelecek imkanları gündemde tutarsak oradaki tepkileri de en aza indiririz" şeklinde konuştu. Barış sürecinden en fazla korucular endişe duyduğun ifade eden Dağ, "Korucular bize ne olacak diye soruyor. Türkiye'de 85 bin korucu var. Koruculara bir şey olmayacak. Devlet bunlara maaş ödemeye devam edecek. Çok garip. Doğu'da sadece bir köyden 21 şehit var. Bir köy korucusu babasını ve kardeşini kaybetmiş. Basında sürekli olarak askerler ve polislerin şehit törenlerini gösteriliyor. Korucuları çok fazla önemsemiyoruz. Bu köydeki şehit sayısı belki de ülkedeki bazı ilçelerdeki şehit sayısında bile fazla. Artık insanlar daha önce terörün olduğu yerlere çıkıp piknik yapabiliyorlar" dedi.

KORUCULAR ENDİŞELİ

Solun hareketine bir anlam yüklemesi gerektiğini söyleyen Dağ, "Sol halk tabanlı olmalı. BDP milletvekilleri artık bize etnik ayrımcılığa yönelik eleştirileri bıraktılar. Tamamen ekonomik sebeplerden eleştiri getiriyorlar. CHP'den daha ileriler. Süreç olumsuz sonuçlanırsa BDP geri dönüş yapar. Yeni bir sol oluşmassa baraj altında kalma riskleri var. Süreçte geriye dönüş olursa çok kötü olur" diye konuştu. Dağ, dinlemelerle ilgili de konuştu. Mahkeme kararlarına göre GSM operatörlerinin yasal dinleme için bağlantı koridoru kuruduklarını anlatan Dağ, polis, jandarma ve MİT'in bu bağlantı üzerinde telefonları dinlediğini belirtti. Dağ, "Örneğin Avea'da bu koridorda en fazla 30 bin kişi dinlenebiliyor. Genele baktığımızda yasal olarak en fazla 80 bin kişi dinlenebilir. Jandarmadan aldığımız bilgiye göre Türkiye'de yasal olarak 5 kişiyi dinliyorlarmış" dedi.

KOCAOĞLU'NA TEŞEKKÜR
AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu barış sürecine destek vermek amacıyla İzmir kanaat önderleriyle birlikte Mayıs'ta Diyarbakır'a gitmesini çok mantıklı görüyorum. Kendisini arayıp tebrik ettim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışla ekonomi canlanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN