Nereden nereye!

Yeşildere'deki dev Atatürk Maskı'nın altına yapılan Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi kaderine terk edildi. Coşkuyla açılan müzenin şimdiki içler acısı hali utandırıyor

Giriş Tarihi: 18.4.2013
Dünyanın sayılı rölyefleri arasında yer alan Atatürk Maskı'nın altındaki kapalı alanda bulunan Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi'nin içler acısı hali yürekleri sızlatıyor. "Müzenin halini görünce utanıyoruz. İzmir'e bu yakışıyor mu" diyen İzmirliler, bir an önce hak ettiği değerin verilmesini istiyor. 42 metre yüksekliğiyle dünyanın sayılı rölyefleri arasında yer alan Yeşildere'deki dev Atatürk Maskı'nın yapımına, eski Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy tarafından 2006 yılında başlandı. Yoldan geçenler tarafından görülen Mask şimdiki Belediye Başkanı Ercan Tatı tarafından 2009 yılında tamamlandı ve 4 milyon 200 bin liraya mal oldu. Başkan Tatı, Mask'ın altındaki kapalı alana bir müze yaptırmak için çalışmalara başladı. Milli Mücadele ve 9 Eylül Müzesi için Anıtkabir Müze Komutanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı'nın da katkıda bulundu. Buca Çaldıran Mahallesi sınırlarında bulunan Müze 2010 yılında coşkulu bir törenle açıldı. Müze için Genelkurmay'ın arşivinden görsel materyal sağlandı. Kurtuluş Savaşı ve İzmir'in kurtuluş sürecine ilişkin fotoğrafların bulunduğu müzede, bu süreçte kullanılan silahlar ve materyaller de sergilenmeye başlandı. Müze açıldıktan sonra randevulu bir gezi programı uygulandı. İlkokul öğrencileri müzeye belediye araçları ile götürüldü ve bazı derslerini burada işlediler. Coşkuyla açılan Müze, zamanla kaderine terk edildi. Kapısına kilit vuruldu, bakımsızlıktan döküldü, çevresi evsizlerin mekanı haline geldi. Müzenin duvarları ve pencereleri kırıldı, yağmur ve rutubet nedeniyle de hemen hemen her yer zarar gördü. Açılışta Müze'de bulunan malzemelerin çoğunun yerinde yeller estiği görüldü. Görüntüler yürekleri sızlattı.

İZMİRLİ İSYANDA
Müze'nin hali gören bazı semt sakinleri ve vatandaşlar duygularını hemen hemen ortak sözlerle dile getirdi: "Atatürk'e gösterilen bu vefasızlık, rezalet İzmir'e yakışmıyor. Her sözün başında Atatürkçü olduğunu söyleyen bazı yerel yöneticilerimiz bu durumu nasıl anlatacak! Madem ilgilenmeyecektiniz, niye yaptınız? Biz bunları söylerken utanıyoruz. Bir an önce de bu durumun düzeltilmesini, Müze'nin Kurtuluş Savaşımıza layık olarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nereden nereye!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN