Klima bedava çalışacak

Ege Üniversitesi yine göğsümüzü kabarttı. 3 bilim insanı "Akıllı oto perdesi" projesiyle dünya birincisi oldu. Akıllı perde, güneş enerjisini elektriğe çevirecek ve güneş altında kalan otomobilin klimasını çalıştıracak

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Yaptığı araştırmalar ve geliştirdiği projelerle sanayi-bilim işbirliğinin en güzel örneklerini veren Ege Üniversitesi, gurur veren bir başarıya daha imza attı. Üniversite'nin Tekstil ve Konfeksiyon Araştırma ve Uygulama Merkezi (TKAUM) Müdürü Prof. Dr. Faruk Bozdoğan ile Dr. Gamze Süpüren ve Yüksek Mühendis Emrah Temel tarafından gerçekleştirilen "Akıllı otomobil perdesi" projesi dünya birincisi oldu. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği, "Tekstil ve konfeksiyon sektöründe 5. uluslararası Ar-Ge proje pazarı" kapsamında proje yarışması düzenledi. Yarışmaya ABD, Japonya, İngiltere başta olmak üzere çok sayıda ülke katıldı. Yarışmanın "Otomobil tekstilleri" kategorisinde "Akıllı otomobil perdesi" projesi Ege Üniversitesi ekibi birinci oldu.

SIKINTIYA ÇÖZÜM
Ödül olarak 10 bin liralık maket çeki almaya hak kazanan Prof. Dr. Faruk Bozdoğan ve ekibinin başarısı Üniversite'de ve bilim-teknoloji çevrelerinde yankı uyandırdı. Prof. Dr. Bozdoğan amaçlarının, projenin yeni model araçların üretimine entegre edilerek hayata geçirilmesi olduğunu ifade etti, şu bilgileri verdi: "Akıllı otomobil perdesi, çok fonksiyonlu bir ürün. Güneş altında kalan ve ısınan otomobiller için çözüm oluşturuyor. Bilindiği gibi, uzun süre güneşte bekleyen araçların içinde sıcaklık yükseldiğinde, otomobile binen kişiler açısından oldukça sıkıntılı bir ortam oluşuyor. Araca binildikten sonra, klima çalıştırılsa bile, iç ortam sıcaklığı düşene kadar kullanıcıların terlemesinin önüne geçilemiyor. Bu durum en yeni modellerde bile böyle. Dolasıyla, tasarlanan sistem ile bu sorunun önüne geçilmesi amaçlanıyor."Prof. Dr. Faruk Bozdoğan, bu tasarımda aracın tüm camlarına içerden yerleştirilecek sürgülü perdelerin güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirdiğini belirtti, "Bu enerji daha sonra kendisine sisteme edilmiş klimanın çalıştırılmasında kullanılıyor. Klima istendiğinde cep telefonu ile uzaktan kumandayla çalıştırılabiliyor. Böylece araca binmeden önce klimanın devreye alınması sağlanabiliyor" dedi.

REKTÖR KUTLADI
Başarılı ekibi makamında kabul ederek kutlayan Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, "Tekstildeki başarımızı dünyaya kanıtladık. Altın değerindeki bilimsel bilgi çok önemli oldu. Ancak uygulanabilir olması daha da büyük önem taşıyor. Birikimi harekete geçirmenin en önemli çıktısı, uygulanabilir olmasıdır. Tekstil konusunda da uygulanabilir bilgiler bir taraftan yaşamı kolaylaştırırken diğer taraftan ekonomiye katkı sağlıyor. Bu başarınız nedeniyle sileri kutluyorum" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klima bedava çalışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN