Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: Marmaris Koleji'nden bir doğa efsanesi

Giriş Tarihi: 20.4.2013
Marmaris'ten duyarlı öğretmen okuyucumun Songül Kapiz'in mektubunu sizlerle paylaşmak istedim sevgili okurlarım. Sevgili Kapiz, KEV Marmaris Koleji'nde anasınıfı öğretmeni olarak görev yapıyor.
Doğa ve çevre ile ilgili etkinliklere özel önem verdiğini söylüyor.
Doğaya bu kadar önem gösteren öğretmenlerin yetiştireceği nesil, gerçekten güzel bir dünya bırakacaklar.
Keşke herkes, her bir öğretmen ve her bir öğrenci, her dünyalı doğaya bu kadar saygılı olsa!
Öğretmenimize ve böylesine projelere önem veren Marmaris Koleji yöneticilerine de yürekten teşekkür ediyorum.
Sizlere de sevgili okurlarım duyarlı doğa koruyucularıyla birlik olacağımız temiz havalı, doğal gıdalı güzel günler dilerim...
İşte o mektup:
"Enerji Tasarrufu Haftasıyla başladı her şey. Okulumuzun enerji kaynaklarını gezip tanıyorduk.
Boşuna kullanılan su, elektrik konusunda bilgilendirmeler yaptım öğrencilerime. Elektrik üretmek için kurulan termik santrallerin doğaya, insanlara ve çevreye verdiği zararı öğrendiler. Baktım ki çok duyarlı davrandılar.

DUYARLI DAVRANIŞLAR

Boşuna yanan lambaları söndürme çabaları, evde bu konuda ailelerini uyarmaları hatta açık kalan lambalar için anne-babalarına para cezası uygulamaları, 'Ampulleri çıkarıp tasarruflu lambalar takalım' diye çevrelerini uyarmaları beni çok mutlu etti, gururlandırdı. Artık ellerini yıkarken daha az su harcıyorlar, musluklar iyice kapandı mı diye kontrol ediyorlardı.
Çok duyarlı davranmaya başladılar yani. "Ben de ağaç yaşken eğilir" atasözünden yola çıkarak farklı ve eğitici çalışmalar yapmaya başladım. Yapılan her çalışmanın da geri dönüşümünü aldım. Yaptığımız en son çalışma; okul çevresindeki çöpleri toplamaktı. Sınıfımıza topladığımız bütün çöpleri getirdik ve bir örtünün üzerine döktük. Geri dönüşüm çöp kutusunu da yanımıza aldık.
Başladık çöplerimizi ayırmaya.
Baktık ki topladığımız, çöp sandıklarımızın hepsi geri dönüşüme uygun atıklarmış: pet şişe, kağıt ambalajlar, soda şişeleri, çeşitli metal kutucuklar ve şeker çikolata kapları.

HERKES BEĞENDİ

Bu atıklar geri dönüştürülmezse doğamızın ve doğal kaynaklarımızın giderek yok olmasına neden olacağını öğrendiler öğrencilerim. İnternetten bununla ilgili animasyonlar izlediler.
Ben bir öneri sundum öğrencilerime.
İsterlerse bu animasyonu tiyatroya dönüştürebileceğimi hatta Marmaris'teki bütün ana okullarında bunu yaşıtlarını bilinçlendirmek için sergileyebileceklerini söyledim. Havalara uçtular mutluluktan.
Başladık çalışmalara. İzledikleri animasyon filmine yeni eklemeler yaptık, bazı bölümlerini çıkardık. Muhteşem oldu. Biz çok beğendik. Bazı öğretmenlerimizi seyirci yaptık. İzlediler onlar da çok beğendiler.
Bu sırada Marmaris Belediyesi Turizm Haftası nedeniyle hazırladığı programda okulumuzdan bir tiyatro gösterisi istedi. Biz de israf ve tüketim çılgınlığının kaynaklarımızı giderek yok etmesine 'Dur' demenin zamanı geldiğini düşündük. 'Dünyamız Erimesin' adlı geri dönüşüm tiyatromuzu sunmaya karar verdik. Biz tiyatromuzu oynadık. 19 Mayıs'ta da Gençlik Meydanı'nda sahneleyeceğiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Marmaris Koleji'nden bir doğa efsanesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN