Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balçova Belediyesi'ne öğrenci yurdu sorgusu

Balçova Belediyesi, dar gelirli ailelerin üniversiteli kızları için yurt yaptırdı. Bu arada icraatları inceleyen Sayıştay denetçisi, Başkan Çalkaya ve bürokratlardan savunma istedi

Giriş Tarihi: 22.4.2013
Balçova Belediyesi'nin 2011 yılında yaptığı iş ve işlemleri denetlemek üzere gelen Sayıştay denetçisi, hazırladığı rapora 384 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdunu da yazdı. Raporda yasal olarak belediyelerin öğrenci yurdu yapmasının mümkün olmadığını belirten denetçi, yurt yapımı nedeniyle belediyenin zarara uğratıldığını söyledi. Başkan Mehmet Ali Çalkaya, barınma sıkıntısı nedeniyle okumakta güçlük çeken dar gelirli ailelerin kızları için Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle 384 yataklı kız öğrenci yurdu inşa etti. Böylece dar gelirli ailelerin başarılı kızları üniversite eğitimi sırasında uygun koşullarda kalabilecekleri bir yurda kavuşmuş oldu.

KILIÇDAROĞLU AÇTI

Yurt 2012'de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı törenle açıldı. Geçtiğimiz aylarda Balçova Belediyesi'ne rutin denetimler için gelen Sayıştay denetçileri, 2011 yılına ilişkin iş ve işlemleri incelemeye başladı. Yapılan denetimler sonucu Sayıştay denetçisi hazırladığı rapora, işletilmek üzere kısa adı "TEV" olan Türk Eğitim Vakfı'na devredilen 384 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdunu yazdı.

KAMU ZARARI İDDİASI
Yasal olarak belediyelerin öğrenci yurdu yapamayacağını belirten denetçi, Balçova Belediyesi'nin kamu zararına neden olduğunu öne sürdü. Başkan Mehmet Ali Çalkaya ve ilgili bürokratlardan savunma istendi. Çalkaya ve bürokratları da hazırladıkları savunmalarda kız öğrenci yurdu değil, Gençlik ve Kültür Merkezi yaptıklarını ve işletilmek üzere Türk Eğitim Vakfı'na protokolle devrettiklerini belirtti. Şimdi gözler Sayıştay'a çevrildi. Eğer Sayıştay, Çalkaya ve bürokratlarının savunmalarını yerinde bulursa sorgu düşecek. Aksi halde 2011 yılına ilişkin gönderilen ilamda ilgililer hakkında kamu zararı oluşacak. Çalkaya ve bürokratlar karara itiraz edebilecek. Temyiz sonrası çıkan kurul kararı kesinleşmiş olacak. Eğer tüm bu evreler sonrası yapılan harcamanın kamu zararına neden olduğu kararı verilirse yurt yapımı için belediye kasasından çıkan para yasal faizleri ile birlikte raporda adı geçen kişilere kişi borcu olarak zimmet çıkarılacak. Ardından da tahsil yoluna gidilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balçova Belediyesi'ne öğrenci yurdu sorgusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN