Bu cosku bitmez

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Ege'de de törenlerle kutlandı. 46 ülkeden 900 yabancı öğrenci, İzmir'de bir araya geldi

Giriş Tarihi: 24.4.2013
İzmir'de yapılan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalara kentin EXPO 2020 adaylığı damgasını vurdu. Tören boyunca 900 çocuk EXPO 2020 logolu bayrakları salladı. Tören sonunda çocuklar 5x2 metre boyutunda EXPO bayrağı açtı. Çocukların coşkusuna İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay da ortak oldu. 46 ülkeden 900 yabancı öğrencinin katıldığı törenlerde Kongo ve Hindistan'dan gelen çocukların yaptıkları yöresel danslar büyük beğeni topladı. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen dünyanın tek ve ilk çocuk bayramı 23 Nisan etkinlikleri çocukların makamlara temsili olarak oturması ile başladı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması töreni ile devam etti.

KONGO'DAN İSTİKLAL MARŞI

Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen törene 46 ülkenden Uluslararası Çocuk Şenliği'ne katılmak için gelen yabancı çocukları, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök, CHP ve AK Parti milletvekilleri, üniversitelerin rektörleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başladı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülkesinde gelen çocukların İstiklal Marşı'nı söylemesi dikkat çekti.

ÖĞRENCİ ANDI'NI OKUDULAR
Konuşmalar ardından çocuklar ellerindeki EXPO bayraklarıyla renkli dans gösterileri yaptı. Hep bir ağızdan Öğrenci Andı'nı okudu. Batı Afrika ülkesi Nijerya, Manialtu ve Hindistan'dan gelen çocuklarının sergilediği yöresel dans gösterileri büyük beğeni topladı. 900 çocuk tören boyunca EXPO logolu bayrakları salladı. Kırmızı beyaz giyinen kız çocuklarının ellerindeki Türk bayrakları ile yaptığı gösteri törende coşkuyu artırdı. Tören sonunda çocuklar 5 metreye 2 metre boyutunda EXPO bayrağı açtı ve EXPO için bestelenen şarkıyı söyledi. Ardından, "EXPO 2020 İzmir'de" diyerek hep bir ağızdan slogan attı. Öte yandan İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ve İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay ve pek çok ilçe belediye başkanının koltuğuna temsili olarak minikler oturdu. Kutlama törenleri günboyu çeşitli etkinliklerle devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu cosku bitmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN