Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Foça Tarihi Merkezi' törenle açıldı

Giriş Tarihi: 24.4.2013 09:41 Güncelleme Tarihi: 24.4.2013 09:42

Foça'nın geçmişten günümüze eserleri bu merkezde sergileniyor.

Foça Belediyesi sosyal ve kültürel alanda yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Belediye, kente ait materyal, obje, belge, fotoğraf ve yaşam eşyalarının sergilendiği Foça Tarihi Merkezi'nin kapılarını düzenlenen törenle ziyaretçilere açtı. Foça Tarihi Merkezi'ni gezenlerin zaman zaman duygusal anlar yaşadıkları ve gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü.

Daha önce toplantı salonu olarak kullanılan bina Foça Belediyesi tarafından yeniden düzenlendi. Dış duvarları taş kaplanarak tarihi figürlerle donatılan binada, kentin antik ve çağdaş tarihi ile etnografik değerlerini içeren kapsamlı bir bilgi ve materyal bankası oluşturuldu.

Yöre halkının katkı ve destekleriyle kurulan'Foça Tarihi Merkezi'nin açılış törenine Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, yazar Hüseyin Yurttaş, Foça Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin, Tarih Araştırmacısı Ruhi İyigün, Foça Belediye Meclisi üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış töreni, yoğun programı nedeniyle açılışa katılamadığını bildiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gönderilen mesajın okunması ile başladı. Daha sonra söz alan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ,Belediye Başkanlığı sürecinde bir çok projeye imza attığını, ancak ilk defa bir projenin kendisini bu kadar çok heyecanlandırdığını belirterek, şöyle konuştu: "Foça Tarihi Merkezi, bizim göreve geldiğimiz ilk günden bugüne hayal edip hedeflediğimiz önemli projelerimizden bir tanesidir.Bu projenin gerçekleşmesi adına ilçe halkımız belediyemize büyük destek verdi. Bu anlamda projemize öncülük eden isimlerden olan Çiğdem Dirim başta olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum."

Foça Tarihi Merkezi'nin kentin tarihini yad etmek, kente hizmet ederek emeği geçen ebediyete intikal etmiş Foçalıları anmak ve gelecek nesillere unutulan değerleri aktarmak amacıyla kurulduğunu sözlerine ekleyen Demirağ, "Elbette merkezimizde eksiklerimiz, unuttuklarımız olabilir. Fakat bu yönde herhangi bir sınırlamamız yok. Biz yine halkımızın desteğiyle merkezimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.Bu noktada belirtmek isterim ki bu merkezi ziyaret edipte duygulanmamak elde değil.Bu nedenle de böylesine manidar bir proje atmaktan son derece mutluyuz" diye konuştu.

DUYGUSAL ANLAR DA YAŞANDI
Foça Tarihi Merkezinin ilk ziyaretçileri sergilenen kente dair hatıraları incelerken gözyaşlarına hakim olamadı. Sergilenen eser ve hatıralar arasında en ilgi çeken objelerden biri de, Başkanı Gökhan Demirağ'ın Kore gazisi olan dedesi merhum Nurettin Çetindağ'ın gazi madalyası ve beratı oldu.
Başkanı Demirağ tarafından Foça Tarihi Merkezi'nin oluşturulmasında emeği geçenlere katkılardan ötürü teşekkür belgesi takdim edildi.

Merkezi gezerken adeta zaman tüneline girmiş gibi bir yolculuğa çıktıklarını belirterek, sergilenen hatıralar karşısında çok etkilendiklerini ve duygulandıklarını ifade eden vatandaşlar, "Kentimizin hatıralarını bir çatı altında toplayıp böylesine duygu yüklü bir çalışmaya imza atan Foça Belediyesine ne kadar teşekkür etsek azdır" dediler.

Foça Tarihi Merkezi'nin kuruluş çalışmaları hakkında bilgi veren proje sorumlusu Çiğdem Dirim, asırlarca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Foça'nın yaşayan bir antik kent olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Biz bu projenin ilk ayağında kentimizin tarihi yapılarından, Gediz nehrine, köylerine ve demografik yapısına kadar ilgili her konuyu derinlemesine araştırdık. Bu noktada fotoğraf, kitap, gazete ve geçmişine ışık tutacak ne varsa bir araya getirdik.

Ellerinde sergilemeye uygun değerler bulunanlarla iletişime geçerek destek istedik. Bir çok vatandaşımızda evlerinde ki geçmişe dair hatıralarını biz talep etmeden kendi arzusu ile bize teslim etti.Tüm bu çalışmalarımızın sonucunda da projemiz amacına ulaştı.Öte yandan gerçekleştirdiğimiz bu projenin ülkemizin bir çok beldesine örnek teşkil edebileceğine inanıyorum. Bu anlamda katkıda bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Foça Tarihi Merkezi' törenle açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN