Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hülya DİNÇEL: 'Bi dünya çocuk Aliağa'ya geldi!'

Giriş Tarihi: 24.4.2013
Ç
ocuk bayramı yüce Atamız'ın çocuklara armağan ettiği dünyada bir eşi olmayan tek bayram.. Hatırlayın çocukluğunuzu... Nasıl da heyecanla beklerdik değil mi? Bu yıl Aliağa Belediyesi bu konuyu ciddi olarak ele almış ve bir şaheser yaratmış bence... 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Aliağa'da dünya çocuklarının katılımıyla uluslar arası yakınlaşmanın sağlandığı bir coşkuyla kutlandı. Aliağa Belediyesi tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen ve bu akşama kadar sürecek Uluslararası Aliağa Özgür Dünya Çocukları Şenliği 22 Nisan'da başladı. "Bi dünya çocuk Aliağa'ya geliyor" sloganıyla düzenlenenen şenliğe Bosna Hersek, Bulgaristan, Macaristan, Kazakistan, Makedonya, Romanya ve Sırbistan'dan 200 çocuk katıldı.

EVLERE KONUK OLDULAR
Şenliğin açılış töreni 22 Nisan Pazartesi günü saat 18.00'de Atatürk Parkı'ndan başlayıp Cumhuriyet Meydanı'nda sona eren Özgür Dünya yürüyüş kortejiyle başladı. Açılış töreni ve ilk etkinlikler saat 18.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirildi. Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, 4 yıldan bu yana Aliağa'nın dünya çocuklarına ev sahipliği yaptığını belirterek, "Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olacak. Dünya barışı, ancak toplumların yakınlaşması ile mümkün. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladığımız haftada dünya çocuklarını Aliağa'da ağırlamaktan çok mutluyuz"dedi. Misafir öğrenciler, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile belirlenen ailelerde misafir oldu. 25 Nisan'da ülkelerine dönecek öğrenciler etkinliklerde ülkelerinin yöresel danslarını sergiledi. Şenliklerde Aliağa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu da gösteri yaptı. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da üç gün boyunca Zeytinli Park'ta şişme oyun parkı kuruldu, animasyon ekibi çocukları ücretsiz eğlendirdi.

KÖYDE PİKNİK YAPTILAR
Özgür Dünya Çocukları Şenliği öncesinde, 21 Nisan Pazar günü Aliağa'nın Çakmaklı köyünde bahar pikniği etkinliği düzenlendi. Şenlik için Aliağa'ya gelen misafir ülke çocukları ilk gösterilerini burada yaptılar. Saat 13.30'da başlayan şenlik coşkulu geçti. Etkinliğin ikinci gününde misafir ülke çocukları Helvacı'da düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerine katıldı. Burada ülkelerine özgü folklor gösterilerini sunan çocuklar, boş zamanlarında çevre ilçelerdeki tarihi ve turistik yerleri gezdi. Bugün ise saat 19.00'da Aliağa Açıkhava Tiyatrosu'nda şenliklerin final etkinlikleri yapılacak. Aliağa Belediyesi'nin düzenlediği şenliğe ben de katıldım, gerçekten muhteşemdi. Her gününüz çocuk bayramı neşesinde geçsin sevgili okurlarım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: 'Bi dünya çocuk Aliağa'ya geldi!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN