Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aynı sergide buluşuyorlar

Dünyaca tanınmış sanatçılarımızın yüz eserinin yer aldığı "Türk Resminin 100 Yüzü" adlı sergi, Türkiye'de ilk kez cumartesi Bornova'da açılacak

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Bornova Belediyesi, önemli bir ilke imza atıyor, "Türk Resminin 100 Yüzü" adlı sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Aralarında İbrahim Çallı, Fikret Mualla, Abidin Dino, Nuri İyem, Şefik Bursalı, Fahrelnisa Zeid, Eşref Üren, Burhan Doğançay, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Avni Arbaş, Ali Rıza Beyazıt, Burhan Uygur, İbrahim Safi, İbrahim Balaban, Nedim Günsur, Turan Erol, Turgut Zaim, Zeki Faik İzer, Orhan Peker, Sabri Berkel, Şeref Bigalı, Neş'e Erdok, Kayahan Keskinok, Zafer Gençaydın, Fikret Otyam, Nihat Tandoğan, Hamit Görele, Alaettin Aksoy, Mustafa Ayaz, Zekai Ormancı gibi çağdaş Türk resminin en önemli temsilcilerinin eserlerinin bulunduğu sergi, Bornova Belediyesi'ne ait Bornova Kent Arşivi ve Müzesi Dramalılar Köşkü'nde gerçekleştiriliyor.

ÖNEMLİ İSİMLER KATILACAK
İzmirli sanatseverlerin yoğun ilgi göstermesi beklenen bu sergi, 27 Nisan - 19 Mayıs tarihleri arasında Pazartesi günleri hariç saat 10.00 - 19.00 arasında ücretsiz olarak gezilebilecek. Sergi açılışı, 27 Nisan Cumartesi saat 19.00'da Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır tarafından yapılacak. "Türk Resminin 100 Yüzü" adlı serginin açılışına, sergide eserleri bulunan Habip Aydoğdu, Hanefi Yeter, Devrim Erbil, İbrahim Balaban, Adnan Turani, Yalçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Nedim Sekban, Mehmet Güler ve Özdemir Altan gibi Türk resminin yaşayan en önemli temsilcileri de katılacak. Serginin bir başka önemli özelliği ise tarihsel bir değere sahip olan Dramalılar Köşkü Bornova Kent Arşivi ve Müzesi'nde gerçekleştirilmesi. Başkan Sındır, serginin yapıldığı mekana dikkat çekerek, "Bu sergi, sanatı tarihle, kültürü mimariyle, sanatseverleri sanatla buluşturuyor. Serginin yapıldığı mekan olan Dramalılar Köşkü, yaşayan bir müze özelliği taşıyor. 18. yüzyılın izlerini taşıyan mekan, orijinaline sadık kalınarak 2012 yılında Belediyemiz tarafından restore edildi" dedi. 19. yüzyıldan günümüze uzanan ve resim sanatımıza ışık tutan, çağdaş ressamlarımızın ve genç sanatçılarımızın ayn�� çatı altında buluştuğu "Türk Resminin 100 Yüzü" sergisi, Peker Sanat'a ait özel bir koleksiyonun seçkilerinden oluşuyor. Küratörlüğünü, Fahri Özdemir'in yaptığı serginin, içeriği nedeniyle büyük ilgi görmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aynı sergide buluşuyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN