Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazda marka kavgası

Dünyanın en büyük enerji şirketi Gazprom'un sahibi Rus milyarder Roman Abramoviç, İzmir'deki Gazpro Doğalgaz'ın sahibi Adil Sinem'e, şirketinin adını değiştirmesi için ihtarname gönderdi

Giriş Tarihi: 25.4.2013
Rus milyarder Roman Abramoviç'in sahibi olduğu dünyanın en büyük enerji şirketlerinden biri olan Gazprom ile Turkcell Süper Lig'de görev yapan yardımcı hakem Adil Sinem'in İzmir'deki şirketi Gazpro Doğalgaz arasında isim benzerliği yüzünden marka savaşı başladı. Abramoviç, Türkiye'deki avukatı Galip Murat Selçuk aracılığıyla Gazprom ile Gazpro arasındaki benzerlik nedeniyle Sinem'e şirketinin ismini değiştirmesi için ihtarname gönderdi. Sinem şirketin adını 1 Mayıs'a kadar değiştirmezse Gazprom şirketi dava açacak. Turkcell Super Lig'de görev yapan yardımcı hakem Adil Sinem geçen yıl Ocak ayında, dünyaca ünlü enerji şirketi Gazprom ile isim benzerliği nedeniyle sorun yaşayacağını tahmin etmeden profesyonel gazın kısaltması şeklinde düşündüğü Gazpro Doğalgaz Mühendislik şirketini kurdu. Hafta sonları yardımcı hakem olarak Super Lig'de görev yapan Sinem, hafta içi de doğalgaz kurulumu yapan şirketiyle ilgilendi. Şirketi kurduktan kısa süre sonra Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) marka tescili için başvurdu. Başvuru TPE tarafından hukuki açıdan incelendi ve bir problem olmadığı görüldü ve TPE tarafından bültende yayınlandı. Bu arada Gazprom'un Türkiye'deki avukatı Galip Murat Selçuk, Adil Sinem'in ev adresine ve iş yeri adresine isim benzerliği nedeniyle şirket ismini ve internet sitesini 1 Mayıs'a kadar değiştirmesi için ihtarname gönderdi. İhtarnamede şu ifadelere yer verildi:

1 MAYIS'A KADAR SÜRE
"Otkrytoe Aktsionernoe Obschestvo Gazprom'a ait olan Gazprom markası Türk Patent Enstitüsü'nde (TPE) 143843 kayıt ve 2003/25392 başvuru numarasıyla ve ayrıca Uluslararası Markalar Sicili'nde de 807841 kayıt numarasıyla tescillidir. Müvekkil şirket küresel anlamda lider bir enerji şirketidir. Müvekkil şirketin küresel doğalgaz rezervlerindeki payı yüzde 18, Rus doğalgaz rezervlerindeki payı yüzde 70'dir. TPE'nin web sitesinde yaptığımız araştırma sırasında Gazpro Doğalgaz Mühendislik İklimlendirme Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin 434815 kayıt ve 2012/17632 başvuru numarasıyla TPE'ye başvurduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, Adil Sinem'in sahibi olduğu Gazpro Doğalgaz http://www.gazproizmir. com adresinden doğalgaz mühendislik hizmetlerine ilişkin reklam yapmaktadır. Gazpro Doğalgaz müvekkil şirketin markasının neredeyse aynısı olan bir marka için TPE'ye başvurmuş bulunmaktadır. Gazpro Doğalgaz, ünvanında, web sitesinde, isim levhasında, pazarlama ve reklam belgelerinde müvekkil şirketin marka ve logosuyla aynı marka ve logoları kullanmaktadır. Müvekkil şirketin tescilli markasıyla neredeyse aynı bir markayı kullanan muhatapın pay sahibi olduğu Gazpro Doğalgaz müvekkil şirketin marka hakkına tecavüz etmektedir. Müvekkil şirket en geç 1 Mayıs 2013 tarihine kadar muhataptan Gazpro Doğalgaz'ın ünvanını değiştirilerek müvekkil şirketin marka hakkına tecavüzün sona ermesi için İzmir Ticaret Sicili'ne tescil ettirmesini talep etmektedir. Eğer, muhatap talepleri yerine getirmezse tüm hukuki yollara başvuracağımızı ihtar ederiz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazda marka kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN