Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dört hat tamam yenileri yolda

İzmir'e büyük önem veren SunExpress; Strasburg, Bremen, Lefkoşa ve Batman'ı uçuş ağına ekledi. Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say, taşımacılıkta yeni arayışlarda olduklarını açıkladı

Giriş Tarihi: 27.4.2013
Türk Havayolları ile Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, İzmir'den yeni destinasyon arayışına girdi. Geçtiğimiz Ekim ayında İzmir'i aktarma merkezi yapan SunExpress, İzmir'i iç hatlarda 14, dış hatlarda ise toplam 21 noktaya bağlıyor.

10 MİLYON YOLCU

SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say, İzmir'i en fazla noktaya bağlayan havayolu şirketi olduklarını belirtti, haftada 336 uçuşla iç ve dış uçuş noktaları olarak toplam 35 yerleşime bağladıklarını söyledi. Bu rakamın, SunExpress'in ilk uçuşunu yaptığı 2006 yılından bu yana geldiği noktayı gösterdiğini söyledi, sözlerini şöyle sürdürdü: "İzmir bizim için çok önemli bir yer. Geçen Ekim ayında İzmir'i HUB (aktarma merkezi) yaptık. Ekim ayından bu yana aktarma merkezi hedefimizi büyük ölçüde başardığımızın müjdesini vermek isterim." Say, bu yaz sezonuyla beraber Strasburg, Bremen ve Lefkoşa'yı, İzmir'den uçuş ağına eklediklerini söyledi, "6 Mayıs'ta da 4. yeni destinasyonumuz Batman'ı ekleyeceğiz. İzmir'den uçuş ağımızı sürekli genişletmeyi, yeni yerleşimler eklemeyi hedefliyoruz" dedi. Bu yıl İzmir operasyonun 7. yılına girdiklerini belirten Say, bu sürede İzmir'den ve İzmir'e 10 milyondan fazla yolcu taşıdıklarını belirtti, "İzmir'de havacılık ile ilgili birçok konuda ilkleri gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Yedi yılda iç/dış hat 10 milyondan fazla yolcu taşıdık. 2012'de dış hatlardaki pazar payımız yüzde 33, iç hatlarda ise yüzde 21. Büyümemiz hızla devam edecek" dedi.

TURİZME SÜREKLİ KATKI
7 yılda İzmir'e dış hatlardan toplam 4.3 milyon yolcu taşıdıklarını belirten Say, "Biz İzmir turizminin gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Geçen yıl bu rakam 781 bin 631 oldu. Bunun ne kadarının turist olduğunu tam olarak söylemek zor. Ancak, 2012'de İzmir'e gelen turist sayısı 1 milyon 368 bin ve bunun 850 bini havayolu ile İzmir'e giriş yapmış. Bu katkımızın karşılığını da aldık, geçen gün aldığımız yılın ulaştırma şirketi ödülü ile beraber 4. kez turizme katkımız nedeniyle ödüllendirildik" dedi.

EXPO'YA DESTEK
İzmir'in EXPO adaylığına da destek verdiklerini söyleyen Hacı Say, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yürütme Kurulu ile imzaladığımız protokol gereği EXPO sürecinde tanıtım desteği veriyoruz. Ayrıca spor, kültür gibi alternatif turizm alanlarındaki etkinlikleri İzmir'e kaydırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Mart ayında Mayorka'da yapılacak bir golf turnuvasını Kuşadası'na getirmeyi başardık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dört hat tamam yenileri yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN