Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balon tedavisi, nefes darlığına da şifa oldu

İki kez açık kalp ameliyatı olan Ahmet Akbulut, nefes darlığı şikayetiyle ADÜ Hastanesi'ne gitti. Akbulut'un daralan kalp kapağı balonla açıldı, akciğere daha çok kan gittiği için nefes darlığı giderildi

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Aydın'da, Kalbindeki doğuştan delik ve aort kapağı hastalığı nedeniyle daha önce iki kez açık kalp ameliyatı geçiren Ahmet Akbulut (45), nefes darlığı şikayetiyle Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne başvurdu. Sağ kalpten akciğere giden kalp kapağındaki daralma nedeniyle nefes darlığı çektiği tespit edildi. Kardiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Onbaşılı ve Yrd. Doç. Dr. Hasan Güngör tarafından yapılan değerlendirmede, hastanın sağ kalbinden akciğere giden kalp kapağındaki daralma nedeniyle nefes darlığı çektiği belirlendi. Hastanın ameliyat edilmeden, balon yöntemiyle kapaktaki darlığın açılabileceğine karar verildi.

RİSKLERİ YOK EDİYOR

Prof. Dr. Onbaşılı, Yrd. Doç. Dr. Güngör, Prof. Dr. Ceyhun Ceyhan, Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, Dr. Mithat Selvi ve Dr. Sevil Önay'dan oluşan ekip tarafından operasyon başarılı geçti, hastanın kalp kapağındaki daralma önemli ölçüde giderildi. Operasyonla ilgili bilgiler veren Dr. Güngör, "pulmoner balon valvüloplasti işlemi" adı verilen yöntemin, kapak yapısı uygun olan hastalarda başarıyla uygulanabildiğini belirtti. Özellikle daha önce iki defa açık kalp ameliyatı geçirmiş bir hastada bu tedavinin bazı riskleri ortadan kaldırdığını belirtti, "ADÜ Kardiyoloji bölümü olarak değerli ve tecrübeli hocalarımızla beraber bu tür önemli girişimleri başarı ile yapmaktayız. Özellikle doğuştan kalp deliği olan hastalarda ve kapak darlığı olan olgularda da ameliyatsız tedavi yöntemlerini başarıyla uygulamaktayız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balon tedavisi, nefes darlığına da şifa oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN