Dönüşümde adalet şart'

Giriş Tarihi: 30.4.2013

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, dönüşümün EXPO kadar önemli olduğunu söyledi

İ
zmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kentsel dönüşüme büyük önem verdiklerini belirterek, "Kentsel dönüşüm İzmir'in EXPO ile birlikte en önemli projesidir. Kentsel dönüşümün hem adaletli ve hemşerilerimizin istediği şekilde olması hem de İzmirli müteahhitler tarafından yapılması için çalışıyoruz. Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm ve Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ile işbirliği protokolleri imzaladık, iki belediye başkanımız da çok net iradelerini koydular" dedi. Demirtaş, oda olarak geçtiğimiz yılın başından itibaren kentsel dönüşüm konusundaki kanun çıkmadan çalışmalara başladıklarını belirterek, "Bu amaçla kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a İzmir'in üzerinde bir helikopter turu yaptırdık. Bu ziyaret sırasında da Bayraktar kentsel dönüşümün İzmir'den başlayacağı müjdesini verdi" dedi. Daha sonra çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Demirtaş, Bakanlık, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri ile temaslarda bulunarak kentsel dönüşüme hazırlandıklarını söyledi.

HEM KONUT HEM İŞYERİ
İzmir'de 9 ilçede toplam 5 bin 903 hektar alanın kentsel dönüşüme ihtiyacı bulunduğunu ve bu nedenle kentsel dönüşüm için her kurumun sorumluluk bilinciyle katkıda bulunması gerektiğini belirten Demirtaş şöyle konuştu: "İzmir'de Bakanlığın, Büyükşehir Belediyesi'nin ve ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm için çalıştığı alanlar var. Bunların dışında biz de oda olarak üç alan belirledik. Bu alanlar Bayraklı ilçesinde Gümüşpala, Emek ve Nafiz Gürman mahalleleri, Karabağlar ilçesinde Osman Aksuner, Aşık Veysel ve Aydın mahalleleri ile Buca ilçesinde Seyhan Mahallesi ve Konak İlçesi Mersinli Mahallesi'ndeki 1. Sanayi Sitesi. İzmir Ticaret Odası olarak misyonumuza uygun olarak yine bir ilke imza atıp sadece konut alanlarında değil sanayi, ticaret ve üretim alanlarının da dönüşümü göz önünde bulundurduk. Amacımız İzmir inşaat sektörünün de dahil olduğu bir oluşumla sağlıklı alanlarda nitelikli, çağdaş, güvenilir, kent kimliğine sahip yaşam mekanları yaratılmasına yardımcı olmak" dedi.

KİMSE MAĞDUR OLMASIN

Kentsel dönüşümün zorlu bir süreç olduğunu belirten Demirtaş, bu süreçten geçerken mevcut mülk sahipleri ve kiracıların mağdur edilmesinin söz konusu olamayacağını söyledi. Demirtaş, "Hak ne ise onun verilmesi esastır. Kentsel dönüşümde adaletli olmak gerekiyor Bu hak sadece maddi karşılık değildir. Çağdaş bir ortamda, sağlam, nitelikli, estetik ve kimlik sahibi yerleşim alanlarında yaşamak, ticaret yapmak ve üretim yapmak da haktır"diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümde adalet şart'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN