Ara bulucu bekleniyor

Büyükşehir'in 3 şirketinde görüşmeler anlaşmazlıkla bitti, ara bulucuya gidildi. Sendika yetkilileri, ara bulucunun da başarılı olmaması halinde, grev sürecini başlatacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 1.5.2013
İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZELMAN Şirketi'nde çalışan 650 kişiyi işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya bırakan ihale krizi nedeniyle meydanlara dökülen işçiler, şimdi de sonuçlanmayan toplu iş sözleşmesi için sokağa çıkmaya hazırlanıyor. DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası ile Büyükşehir arasında yürütülen ve yaklaşık 10 bin kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlandı. İlk kriz İzmir Büyükşehir'in fuarcılık şirketi İZFAŞ ile Ege Şehir Planlama'da yaşandı. Yaklaşık 2.5 aydır süren görüşmelerde sonuç elde edilemeyince ara bulucu süreci başladı. İZFAŞ'ta 100, Ege Şehir Planlama Şirketinde ise 15 işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde işveren yüzde 6 verirken sendika yüzde 15 oranında maaş artışı öngördü. İZFAŞ'ta sendika ayrıca yemek ve yol paralarının artırılmasını kıdem zammının yıllık 2.5 liradan 5 liraya çıkarılmasını ve yılda 1 kez verilmekte olan ikramiyenin de 3'e çıkarılmasını talep etti. Fakat talepler işveren tarafından kabul görmedi. İZELMAN'da 6 bin 200 kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde 18 maddede uyuşmazlık çıktı, ara bulucuya gidildi. Sendikanın yüzde 32'lik zam isteğine Büyükşehir yanıt vermedi. Ara bulucu da tarafları masa başında buluşturamazsa sendika örgütlü olduğu işyerlerine grev ilanı asacak ve 60 günlük süreci başlatacak. Eğer bu süreçte yine anlaşma sağlanamazsa sendika 60 günlük yasal süre içinde istediği bir tarihte greve gidebilecek. Başta park ve bahçeler, hastane, mezarlıklar, sosyal kültürel işler, Büyükşehir Belediyesi gibi bir çok birimde işler duracak.

"MASADA BİTSİN"
İzenerji' deki görüşmeler de Şubat'ta başladı. Yaklaşık 3 bin 200 işçiyi kapsayan görüşmelerde de uyuşmazlık ortaya çıkınca, ara bulucuya gidildi. Burada da diğer iş yerlerindeki süreç işleyecek. DİSK Ege Bölge temsilcisi ve Genel İş İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Memiş Sarı, toplu sözleşmelerin masa başında, iş barışı içinde sonuçlanmasını istediklerini söyledi, "Ara bulucu ile de anlaşma sağlanmazsa üretimden gelen gücümüzü kullanırız" dedi.

Şanlı:Uçurum giderilsin
Genel İş Sendikası İzmir 2 No'lu Şube'nin Başkanı Tamer Şanlı İZENERJİ'de çalışan 3 bin 200 işçi ile diğer belediye şirketlerinde çalışan işçilerin aldıkları maaşlar arasında uçurum olduğunu söyledi. Şanlı, "Görüşmeler sırasında bu uçurumun kapatılması için iyileştirme istedik. İyileştirme sonrası yapılacak zam oranı hakkında konuşacağız. Sözleşmenin masa başında çözümünden yanayız. Olmazsa üretimden gelen gücümüzü kullanırız" diye konuştu.

"Grev son çare olmalı"
Hem İZFAŞ'ta hem de Ege Şehir Planlama Şirketi'nde örgütlü Sosyal İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Müfit Ereş, bundan önceki toplu sözleşme görüşmelerinde de anlaşmazlık çıktığını söyledi, "İZFAŞ çalışanları 3 gün grev yapmak zorunda kaldıktan sonra işverenle el sıkışmıştık. Bu toplu sözleşmenin de grevle sonuçlanmasını istemiyoruz. Ara bulucu sonrası işverenle tekrar masaya oturacağız. İş masada bitirilmeli, grev son çare olmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ara bulucu bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN