İTB'den VOB'a veda

Başkan Kestelli, "Ya hisse takasıyla büyük bir borsanın ortağı olacağız ya da işlevsiz bir şirketin hissedarı kalacağız" dedi, İTB Meclisi de VOB'daki payını Borsa İstanbul'a devretti

Giriş Tarihi: 1.5.2013
İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclisi, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'ndaki (VOB) yüzde 17 payının, Borsa İstanbul Anonim Şirketi (BİAŞ) hissesi ile takasına onay verdi. Bu karar ile İTB, Borsa İstanbul'un binde 8.5 ortağı haline geldi. İTB Meclisi'nin nisan ayı toplantısı önceki gün yapıldı. VOB'un diğer ortaklarının da hisse takası konusunda prensip kararı aldığını açıklayan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, "Ya hisse takası yaparak daha büyük bir borsanın ortağı olup yolumuza devam edeceğiz ya da işlevi ortadan kaldırılmış bir şirketin hissedarı olarak kalacağız" dedi. TOBB'un da bu prensip kararı gereği Borsa İstanbul Yönetim Kurulu'nda temsil hakkı aldığını ifade eden Kestelli, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun istediği doğrultusunda kendisinin Borsa İstanbul yönetiminde yer aldığını belirtti. Kestelli'nin konuşmasının ardından hisse takası oybirliğiyle kabul edildi.

"DERS ALMALILAR"
İTB'nin Bornova'daki arsasının Şifa Üniversitesi tarafından kamulaştırılması konusunda mahkemenin üniversite lehine karar verdiğini bildiren Kestelli, "Mahkeme arsa bedeli olarak 13 milyon 350 bin liranın Borsamız hesabına yatırılmasına da karar vermiştir. Avukatlarımıza kamulaştırma bedeline itiraz yetkisi verdik" dedi. VOB'dan gelen kar payı, Şifa'nın ödemesi ile hesaplardaki paranın 27 milyon lirayı aştığını açıklayan Kestelli, İzmir için stratejik önemi yüksek olan birkaç lokasyonda arsa alma konusunda alternatifleri değerlendirdiklerini, seçimden sonraki ilk meclis toplantısında bu konuda adım atacaklarını ifade etti. Kestelli, İTB Meclis Başkanı Halit Kaya'nın kendisi ve yönetime yönelik İzmir Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı suç duyurusu başvurusunun kabul edilmediğini anımsatarak, "Umarım, ders alması gerekenler, gerekli dersi almıştır" dedi. İTB Meclis Başkanı Halit Kaya ise, "Ağır ceza mahkemesine itiraz hakkımızı süresi içinde kullanacağız" diye konuştu. Meclis Üyesi Güngör Şarman, "Artık bu işe son verelim. Herkes sağduyulu olmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTB'den VOB'a veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN