Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şairler İzmir'de buluşuyor

Giriş Tarihi: 3.5.2013

Uluslararası boyutu ön plana çıkan Konak Belediyesi Şiir Buluşması'nda edebiyat, müzik, konser, dans, sinema, tiyatro ile sanat, bugün sokaklarda halkla buluşacak

Konak Belediyesi'nin düzenlediği 8'inci Uluslararası Şiir Buluşması, dünya şairlerini İzmir'de bir araya getiriyor. Bu yıl usta şair Ataol Behramoğlu'nun onur konuğu olduğu şiir buluşmasına Fransa da onur konuğu ülke olarak katılıyor. Yurtdışından Claire Lajus, Elif Labuxiere, Michelle Cassire, Jorge Torres, Paola Rufilli ve Blandine Merle gibi şairler etkinliğe renk katacak. Düzenleme Komitesi üyeleri şair ve yazarlar Namık Kuyumcu, Fergun Özelli, Asuman Susam ve Hayri Yetik'in hazırladıkları ve katılacakları etkinliklerde dostluk ve sevgi mesajı dünyaya İzmir'den yayılacak. Uluslararası etkinlik; salonlarda, sokaklarda, meydanlarda de sürecek. Ataol Behramoğlu şiirlerinden Haluk Çetin Şarkıları sanatseverlerin kulaklarının pasını silecek. Düş Gezginleri ve Sophia Nizharadze konseri müzikseverleri çok sevindirecek. Etkinlik kapsamında açık mekanlarda şiir bahçeleri kurulacak. Bu bahçelerde şairler, şiir severler ile buluşacak ve dizelerini paylaşacak. Alsancak Vapur İskelesi önündeki şiir bahçesinde; Aydın Şimşek, Blandine Merle, Cevat Çapan, Claire Lajus, Elif Labuxiere, Halim Yazıcı, Hasan Öztoprak, Haydar Ergülen, Hayriye Ünal, Jorge Torres, Karin Karakaşlı, Michelle Cassire, Ömer Erdem, Paola Rufilli, Tozan Alkan ve Tuğrul Keskin gibi şairler yer alacak. Düş Gezginleri "Şiirler Blues" Konseri unutulmaz şarkılarını seslendirecek. Etkinlikte Jazz severler de unutulmadı. Erhan Doğan Jazz Project Konseri Alsancak Vapur İskelesi önünde gerçekleştirilecek.

ŞİİR ÖZGÜRLÜKTÜR
Dört şiir kitabı yayınlanan ve 'Şair Başkan' olarak sanata, sanatçıya destek veren Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, İzmirliler'i şiir okumaya, şiir dinlemeye, şiiri yaşamaya davet etti. Başkan Tartan, "Şiir kardeşlik, özgürlük, direniş, adalet, dayanışma, sevgi demek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da etkinliklerin en önemli boyutu uluslararası özelliğinin ön plana çıkması ve şiirin, sanatın sokaklarda yaşanması. Şiir aynı zamanda bir halk sanatı ve bu yüzden şiir buluşması'nın sokaklarda yaşanması çok önemli. Çünkü sokakta halk var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şairler İzmir'de buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN