Böyle katliam görülmedi

Bilinçsiz tarımsal ilaçlama felakete yol açtı. Aydın merkez ve 5 ilçede milyonlarca arı toplu olarak öldü. Arıcılar Birliği Başkanı Altın, "İlk kez bu boyutta ölüm oldu" dedi

Aydın'da 29 Nisan pazartesi günü başlayan toplu arı ölümleri üreticileri perişan etti. Aydın merkez başta olmak üzere Sultanhisar, Yenipazar, Köşk, Çine, İncirliova ilçeleri ile Dalama beldesine bağlı köylerde milyonlarca arıyı telef eden ölümlerin tarımsal ilaçlamadan kaynaklandığı belirtildi. Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Zeki Altın, ölümlerin yaşandığı bölgelere giderek incelemelerde bulundu, "İlk kez bu boyutta ölümler yaşanıyor" dedi. Başkan Altın, birliğe bağlı tüm üyeleri SMS'le uyardıklarını söyledi, "Çiftçi dostu arılar doğal dengenin korunmasındaa büyük rol oynar. İki yıl önce de toplu ölümlerle karşı karşıya kalmıştık. Bu yıl da milyonlarca arı telef oldu. Çiftçilerimize yaptığımız tüm çağrılara rağmen bilinçli ilaçlama konusunda duyarlılık kazandıramadık. Ve ardından bu ölümler oldu" dedi. Altın, Aydın'ın bal üretiminde ilk sıralarda yer aldığını, il için tarımsal ürünler kadar bal üretiminin de önemli olduğunu vurguladı, çiftçilerin bu konuda duyarlı olmasını istedi.

ÖRNEKLER İNCELEMEDE
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Arı Yetiştirme ve Islahı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Karacaoğlu da, arı ölümlerinin iklimsel değişiklikten kaynaklanmasının mümkün olmadığını, kitlesel arı ölümlerinin bilinçsizce yapılan zirai ilaçlanmadan kaynaklanabileceğini söyledi. Kitlesel arı ölümlerinin olduğu bölgelerde sebze tarımının yoğun yapıldığı yerler olduğunu hatırlatan Karacaoğlu, " 2011'deki toplu ölümlerin nedeni zirai ilaçlamadan olduğunu tespit etmiştik. Bir haftadan bu yana meydana gelen kitlesel arı ölümlerinin nedeni de yine bilinçsiz zirai ilaçlama" diye konuştu. Karacaoğlu, zirai ilaçlamaların gerekli mercilerce sürekli denetlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal da, ölümlerin yaşandığı bölgelerden alınan numuneleri kontrol laboratuvarına gönderdiklerini söyledi, "Bir rapor hazırlayıp, gerekli tüm önlemleri alacağız. Müdürlük olarak şuan için zeytin ilaçlaması dışında zirai ilaçlama ilanı vermedik. Ancak çiftçilerimizin bizim bilgimiz dışında yaptıkları zirai ilaçlama olup olmadığını da araştırıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böyle katliam görülmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN