Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık teknoparkı ilaç sanayimize doping olur

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Füzün, eğitim kadar, üretime ve bilimsel çalışmalara yönelik yatırımlara da önem verdiklerini söyledi, "Bu amaçla Tınaztepe Teknoparkı'nı kurduk. Şimdi de Sağlık Teknoparkı ve Moleküler Tıp Enstitüsü için çaba harcıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Egeli Sabah'ın geleneksel Sabah Kahvesi'ne konuk olan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, Türkiye'nin ilk sağlık temalı teknoparkının EXPO'ya büyük katkı sağlayacağını söyledi. Teknoparklarla özellikle sağlık bilimine ve sektörüne büyük katkılar sağlayacaklarını dile getiren Rektör Füzün, "Balçova'da açacağımız Sağlık Teknopark'ında firmalar üniversite ile işbirliği yaparak 2023 yılına kadar vergisiz olarak çalışabilecek. Örneğin, burada ilaç, sağlıkla ilgili aparatlar ve cihazlar üretilebilecek. Bir diğer teknoparkımız da Tınaztepe'de. Bunları yanı sıra ulusal düzeyde Moleküler Tıp Enstitüsü açmak istiyoruz. Bu konuda Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Öztürk her konuda mütabakata vardık. Bu konuda da kararlıyız" dedi.

* Teknoparklar hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?
Devlet ilk başta "İzmir'de, İYTE'de bir teknopark var" diyerek kuracağımız teknoparka sıcak bakmıyordu. Biz hamle yaptık. Bakanlar Kurulu kararı çıktı ve Tınaztepe'deki Teknopark'ı 3 Ocak'ta açtık. Diğer teknoparkımız sağlık bölgesi olan Balçova'da. İki yerde ruhsatımız var. Dolayısıyla sağlık temasıyla ilgili Türkiye'nin tek Teknopark'ı. İnşallah EXPO'yu aldıktan sonra bize katkısı olacak. Dışarıdan yardım almadan üniversite bütçesiyle yaptık. Sağlık Teknoparkı'nın açılışını da yapacağız. Konteyner sistemiyle büroları açıyoruz. Konteyner da olsa işimizi görecek şekilde düzenliyoruz.

* Sağlık Teknoparkı'nda işlevsel olarak ne yapılıyor?
Örneğin, firmalar üniversite ile beraber "İlaç üreteceğim ya da sağlıkla ilgili aparat yapacağım" diyor. Üniversiteden Teknopark'tan bir yer kiralıyor. Kiraladığı alanda o işi yapıyor. Üniversitedeki hocalar da o işin içinde yer alıyor. Ayrıca hocalar da teknopark içinde şirket kurabiliyor. Öyle bir özelliği de var. Orada üretilen tüm ürünlerden devlet 2023 yılına kadar vergi almayacak. Avantajı bu. Dışarıda bu işi yaptığında vergi yükü ağır oluyor. Sağlıkla ilgili cihaz, aparat akla gelen her şey yapılabiliyor.

* Teknoparklarda üniversitenizin bir denetim yetkisi olacak mı?
Tabii ki olacak. Zaten orada yer alacak şirketler üniversite ile işbirliği içinde oluyor. Oradan çıkacak olan patent üniversitenin de patenti oluyor. Biz sadece Teknopark'ın sahibi olmuyoruz. Oraya gelecek firmalar üniversitenin imkanlarıyla, hocalarıyla birlikte çalışacaklar. 2012 yılında Türkiye'deki teknoparklardan ABD, İtalya, Fransa gibi ileri teknoloji ülkelere 504 milyon liralık ihracat yapıldı. İhracat yapılan ürünler arasında her türlü elektronik malzeme var. Biliyorsunuz, 30 Ekim-1 Kasım günleri arasında 5. İktisat Kongresi İzmir'de yapılacak. Vali Cahit Kıraç Bey, geçtiğimiz günlerde kongreyle ilgili bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda bir beyefendi söz aldı. Yılı tam aklımda değil ama, 2023 ya da 2050 yılı için söyledi. Söyledikleri ise şu: "Dünya tarım yatırımlarını yüzde 50 artıracak. Enerji için yüzde 100, sağlık yatırımlarını yüzde 1800 artıracak. Enerjiye yaptığı yatırımın 18 mislini sağlığa yapacak." Böyle baktığınız zaman sağlıktaki her türlü, bilimsel, teknolojik, tedavi, aklınıza ne gelirse, gelişmeler ülke ekonomisine büyük katkı yapacak. Dolayısıyla sağlığa bu kadar yatırım yapılacaksa üniversitelerin de bu konuyla ilgili olması gerekiyor. Şeker hastalarını insülünden kurtardığınızı düşünün. Bundan daha büyük bir iyilik olur mu! Şu an Türkiye'de yeni doğan bir insan için beklenen ortalama ömür 70 yıl gibi. İnanıyorum ki, ileride Türkiye'de ortalama insan ömrü 80 yıl olacaktır. Ortalama ömür 80 demek, sağlık harcamalarının büyük bir oranda artması demek.

* Üniversitenizde kadro sıkıntısı var mı?
Yok. Ben bunu hep memnuniyetle söylüyorum. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin son 5 yıldır doçentlik veremediği kişi yok. Kim devletin doçentlik imtihanından geçmişse, kadromuza aldık. Kim doçentlikte 5 yılını doldurup profesör kıvamına gelmişse, onları da kadroya aldık. Bu da büyük bir nimet. Tabii ki talebimiz var, yardımcı doçente ihtiyacımız var. Devlet de el verdiğince bunu yapmaya çalışıyor.

KOYU BİR BEŞİKTAŞLI
* Hangi takımı tutuyorsunuz?
Fanatik bir Beşiktaş taraftarıyım. Akhisar doğumluyum. Bu nedenle Spor Toto Süper Lig'teki Ege'nin tek temsilcisi olan Akhisar Belediyespor'u destekliyorum. Kardeşim de koyu bir Akhisar Belediyespor taraftarı. Geçtiğimiz günlerde Manisa'da oynanan Akhisar Belediyespor ve Beşiktaş arasındaki lig maçına gittim. Akhisar, kurtuluş mücadelesi verdiği için onun galip gelmesine sevindim. Çünkü Beşiktaş'ın artık şampiyonluk iddiası yoktu. Dilerim Akhisar kümede kalır, Egemizin Süper Lig'de yine bir takımı olur.

TÜRKİYE'DE EŞİ BENZERİ YOK
* Teknopark'ın dışında başka projeleriniz var mı?
Ulusal düzeyde Moleküler Tıp Enstitüsü açmak istiyoruz. Türkiye'de böyle bir enstitü yok. Profesör Mehmet Öztürk var. Bilkent Üniversitesi'nde Moleküler Tıp Bölümü'nü kurdu. Uzun süre Harward'ta profesörlük yaptı. Sonra Fransa'da yaptı. Şu anda amacı Türkiye'ye bir şeyler kazandırmak, Enstitüyü Türkiye'de kurmak. Görüşmelerimiz sürüyor. Hemen hemen her konuda anlaştık. Hocamız İzmir'e gelecek. Bu konuda kararlıyız. Moleküler tıp hücre ve genetikle ilgili. Zaten artık dünyada tıp genetik alanına yöneliyor.

* Böyle bir enstitünün fakülteden farkı ne?
Enstitülerde lisans öğrencileri olmuyor. Enstitü, üst düzey araştırmaların, yüksek lisans ve doktora çalışmalarının olduğu bir yer. Amacı bilim insanı yetiştirmek. Türkiye'de ilk defa böyle bir proje yapılıyor. İzmir EXPO'yu alırsa bu enstitü kente ve ülkemize çok faydalı olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık teknoparkı ilaç sanayimize doping olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN