BERRİN GÜLOĞLU: "İzmir Bienali'nde yapayalnız kaldım"

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Bu yıl ikincisi düzenlenen İzmir Bienal'ini kaç kişi gezdi bilmiyorum ama Bienal'e gidip de boş bir salon görmek oldukça üzücüydü. 54 ülkeden gelen yabancı sanatçıların eserleri ve ülkemizin değişik şehirlerinden gelen sanatçılarımızın eserlerini bizzat dokunarak, hikayelerini dinleyerek görmek ve gezmek eşsiz bir sanat deneyimi oldu benim için. Gel gelelim, röportaj yaptığım İzmir Bienali Direktörü Seba Uğurtan'ın anlattığı gibi Bienal'de birbirinden değerli sanatçıların sanat eserleri sergilenirken, salonlarda bir şeyler eksikti ve fazlası ile göze çarpıyordu. Yerlerde o sanat eserlerine hiç yakışmayacak kirli kırmızı halılar ve bomboş holler. Evet, ziyaret edenler çok oldu ama eminim İzmir'de Bienal kurulduğundan bir haber insan sayısı daha fazladır. Bir şehirde Bienal'in ne olduğunu bilmeyen ve ne olduğunu anlamaya çalışmayan sadece nefes alan o şehrin halkı değil maalesef. Değerli resim öğretmenimiz, Seba Sanat Galerisi'nin sahibi Seba Uğurtan, İzmir'e bienali kazandırmaya çalışan, yani taşın altına elini koyan tek isim. Yanında onun gibi yüreğini sanatla çarpan 100 ressamın desteği ile bir İzmir Bienali de geçtiğimiz günlerde sona erdi. Bienal'i Seba Hanım ile birlikte gezdik ve Bienal sürecini, yaşadıklarını tüm samimiyeti ile paylaştı. Sohbetimiz sizlerle...
İzmir Bienali nasıl gerçekleşti, alanda neler yapıldı? - Dünya müziklerinin her çeşidi buradaydı. Klasik müzikler, caz, pop... Her türlü müzik dinletisi yapıldı. Buraya gelen sanatçılarımızı hem eğlendirdik hem de konferanslar verdik. Bütün dünyanın Sümerlerden tutun Hititler ve bütün Anadolu medeniyetlerini anlattık. Mesela 54 ülkenin sanatçısını Efes Harabeleri'ne götürdüm, ülkemizin zenginliklerini ve tarihini paylaştım, ağlayarak döndüler.
Sizin için bir hayal miydi İzmir Bienali? - Sanat galerisini ilk açtığım zaman Ticaret Odası'na kaydını bienaller ve uluslararası sergiler diye yapmıştım. Doğdum doğalı sanatın içindeyim. Hiçbir şey hayal değil çünkü ben ülkemin ne kadar güzel renklere sahip olduğunu biliyorum.
Geçen yıl ki Bienal ile bu yıl ki arasında ne gibi farklar var? - Geçen yıl bütün giderlerimizi Büyükşehir Belediyesi karşılamıştı. Son iki ay kala bu ödeneğin çıkmayacağını söylediler. Dünyaya rezil olamazdım. Bir öğretmen bile olsam, ülkem benim için çok önemlidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BERRİN GÜLOĞLU: "İzmir Bienali'nde yapayalnız kaldım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN