Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hizmeti üyelerimizin ayağına götürüyoruz'

İzmir Tuhafiye, Manifatura ve Benzerleri Odası Başkanı Kaya, üyelerine her yerde, her zaman hizmet verdiklerini söyledi, "En büyük sorunumuz Hipermarketler Yasası'nın çıkmaması" dedi

Giriş Tarihi: 9.5.2013
İzmir Tuhafiye, Manifatura ve Benzerleri Odası Başkanı Memduh Kaya, göreve geldiği günden bu yana üyeleri ile oda arasındaki iletişimi güçlendirdiklerini belirtti, "Üyelerimizin ayağına kadar hizmet götürüyoruz" dedi. Alışveriş merkezlerinin kendilerini olumsuz etkilediğini belirten Kaya, Hipermarketler Yasası'nın bir an evvel çıkması istedi.

Odanız hakkında bilgi verir misiniz?
1965 yılında Kemeraltı'ndaki Araphanı'nda kuruldu. Kurucuları arasında babam rahmetli Osman Kaya da vardır. Odada Mazhar Özkarabacak 45 yıl başkanlık yaptı. 28 Mart 2010 seçimlerinde aday oldum ve başkan seçildim. Kemeraltı'nda kirada köhne bir yerdeydik. Şimdi Niyazi Ersoy İşmerkezi'nde yer aldık. Geçen yıl da eğitim için bir yer daha aldık. Eğitim salonumuzu hazırladık.

Odanın üye yapısı nasıl?
1550 üyemiz var. Hepsi aktif. Aktif olmayanları temizledik. 100- 150 adeti perdeci, 200'e yakını bijuteri ve parfümeri, 25-30 tanede pazarcı esnafımız var. Kalanı da tuhafiyeci. Üyelerimizin yoğunluğu Kemeraltı ve Karşıyaka'da. Buca, Balçova, Bornova, Çamdibi, Altındağ bölgelerinde üye yoğunluğumuz var.

Göreve geldikten sonra yaptığınız çalışmaları anlatır mısınız?
Üyelerimizin hepsinin kan gruplarını sistemimize girdik. Mesaj sistemimizi de oluşturduk. Acil durumda üyelerimize mesaj atabiliyoruz. Bu çalışma hayat kurtardı. Üyelerimizin her türlü sorunuyla ilgileniyoruz. Düğün, nişan, vefat olursa, yanında oluyoruz. Üyelerimizin ayaklarına kadar hizmet götürüyoruz. Mesela Karşıyaka üyemiz var. Aidatını getiremiyor. Çünkü gelip gitmesi 1.5 saat. Biz gidip alıyoruz.

En önemli sorunlarınız neler?
Alışveriş merkezleri bizi çok olumsuz etkiliyor. Neredeyse 24 saat açıklar. 20 liraya bile taksit yapabiliyorlar. Ama bizim esnafımız bunu yapamıyor. Bu noktada Hipermarketler Yasası'nın bir an evvel çıkmasını istiyoruz. Biz Kemeraltı'nda pazar günleri dükkan açamıyoruz. Belediye ekipleri geldiği zaman ceza kesiyor. Ama AVM'ler haftanın 7 günü açık. Ceza falan da ödemiyorlar. Haksız rekabet var. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor.

EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ
Proje ve hedeflerinizi anlatır mısınız? Halk Eğitimle birlikte ücretsiz yeni kurslar açmayı planlıyoruz. Takı tasarımı, modelistlik ve stilistlik olabilir. Hazırlıklarını yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl 30 kişiye KOSGEB Girişimci Eğitimleri düzenledik. 5-6 tanesi de iş yerini açtı. Gücümüz yettiğince burs verdiğimiz öğrenci sayısını artırmak, mesleki eğitim kurslarına ağırlık vermek istiyoruz. Üyelerimizin aileleriyle birlikte gidebileceği çayını, kahvesini içebileceği, hbet edebileceği, tanışabileceği bir lokal açmayı hedefliyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hizmeti üyelerimizin ayağına götürüyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN