Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Twitter kurnazlığı

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Radar denetimlerine karşı 'twitter'da açılan "İzmir çevirme radar" isimli hesapla sürücüler radar, alkol ve emniyet kemeri kontrollerinin nerede yapıldığı konusunda birbirlerini anında haberdar ediyorlar

Trafik cezalarına yapılan son zamlar İzmirli sürücüleri farklı çözümler üretmeye yöneltti. Anında haberleşme olanağı sağlayan sosyal paylaşım sitesi 'twitter'da açılan 'İzmir çevirme radar' isimli hesap binlerce sürücüyü ceza yemekten kurtarıyor. Sürücüler radar, alkol, emniyet kemeri benzeri uygulamalarının trafik polisleri tarafından kentin neresinde, ne zaman yapıldığını dakika dakika 'İzmir çevirme radar' isimli twitter hesabı üzerinden paylaşıp, birbirlerini bilgilendiriyor. Bazı kullanıcılar bununla da yetinmeyip cep telefonlarıyla çektikleri trafik denetimlerini twitterda yayınlıyor. Hesabı takip edenler arasında geçen diyaloglar ise okuyanları gülümsetiyor.

"HESAP HAYAL ÜRÜNÜ"
Sosyal paylaşım sitesi twitter İzmirli sürücüler tarafından bu kez farklı bir amaç için kullanılmaya başlandı. Kimliği belirsiz bir kişi tarafından 5 Nisan'da açılan 'İzmir çevirme radar' isimli hesabın takipçi sayısı her geçen gün artıyor. Kısa sürede takipçi sayısı 5 bin 400 kişiye ulaşan hesap sürücüleri ceza yemekten kurtarırken trafik polislerinin de korkulu rüyası haline geldi. Bazı sürücüler cep telefonlarıyla çektikleri trafik polislerinin ve uygulama yerinin fotoğraflarını bile twitter'da paylaşıyor. Özellikle gece saatlerinde alkol uygulamasının yapıldığın yerleri belirten 'tweet'ler atan kurnaz sürücüler böylece birbirlerini ceza yemekten kurtarıyor. Bir yandan da 'nasıl olsa ceza yemeyiz' düşüncesiyle birbirlerini alkollü şekilde direksiyon başına geçmeye teşvik ediyorlar. Hesabı takip eden kişilerin attıkları tweet'lerin tamamına yakını doğru olmasına rağmen 'İzmir radar çevirme' adlı hesap sahibinin 'Bu hesap tamamen bir hayal ürünüdür. Yazılan ve retweet edilenleri dikkate almayınız. Alkollü araç kullanmayınız' diye açıklama yapması da dikkat çekti. Öte yandan bazı sürücüler zaman zaman twitter aracılığıyla yol durumunu, sis olup olmadığını, zeminin kayganlığını da diğer takipçilerle paylaşıyor.

Tweetler güldürüyor
Hesabı takip eden twitter kullanıcılarının attığı tweet'ler 'İzmir çevirme radar' kullanıcısı tarafından tekrar tweet'leniyor. Kullanıcılar arasında geçen diyaloglar da okuyanların yüzünde tebessüm oluşturuyor. O diyaloglardan bazıları ise şöyle:
U.P: Allah razı olsun hepinizden.
G.Ö: Güzel İzmir'imin güzel insanları nasıl oruyor birbirini :)
S.Y: İkiztepeler'de hain pusu.
S.E.G: Sahil yolu Göztepe köprüsünü geçince trafik kontrol.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Twitter kurnazlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN