Hülya DİNÇEL: Anneme mektup 2010

OKUR MEKTUBU

Giriş Tarihi: 13.5.2013
3 Ağustos 1956'da merhaba dediğim canım annem, Korktuğumda kucağına sığındığım, düştüğümde dizlerinde ağladığım, zor günlerimde duasını aradığım, kıymetsiz yaşamımda en kıymetli varlığım annem.
Sen varken her şey güzeldi. Daha sağlam basıyordum, daha emin basıyordum yerlere, küçük şeylerden mutlu oluyordum, şimdi ise çocuklar gibi sokalarda oynuyorum utanmıyorum yaşımdan. Büyümek zor be annem; büyümek istemedim sanki.
Elliyedi yaşımdayım be annem...
Karıştırıyorum bazen iki kimliğimi, üzüldüğümde sen yoksan yanımda eğer , içimdeki küçük çocuğa sarılıp ağlıyorum be annem...
Herkes beni ne kadar güçlü sanıyor oysa ne kadar güçsüz olduğumu sen bilirsin be annem.
Derdin ki bana dünyadaki tek sevgi kardeş sevgisi değil, tüm insanları sevmeyi öğrettin bana. İnsanı insan yapan sevmektir derdin annem. Bana kalleşliği öğretmedin, kimseyi sırtından vurmadım ve kimseyi satmadım be annem. Ama hep sırtımdan vurdular beni, ben zoru seçtim bırakıp gitmedim, ama yalnız kaldım. Hani nerede kardeşim, bacım , evladım, dostlarım.

YALNIZLIĞI BİLENSİN

En yakınımdakilerden darbe aldım sen bana böyle öğretmedin annem. Derdin bana iyilik yap denize at kul bilmezse yaradan bilir hep öyle yaptım be annem. Hani dizlerine yatırıp saçlarımı okşarken bana sonunda idam da olsa doğru yoldan şaşma derdin, derdin be annem, ama hayata benim penceremden bakıldığında hayat çok karanlık ve insanlar çok acımasız.
Gülmeyi unuttu bu yaşlı gözlerim.
Sen yalnızlığı ve çaresizliği bilensin.
Biliyorum şu anda gidenin dönmediği, sözcüklerin bittiği yerdesin.
Gül bahçelerinde gül dermektesin.
Sen benim anamsın. Nice yiğitler yetiştiren diğer analar gibi. Evine gelen tanrı misafirlerine açmıştın kapılarını ve iftar sofralarını. Sevenler üzülürken bu dünyadan göçtüğünde, isimlerini taşıdığın Allah dostları sevinmiştir sana kavuştukları için, sevinmiştir kabir ehilleri ve mezarlıktaki sıra sıra selviler, zambaklar ve sümbüller. Annem: sakın beni yalnız bırakma, sensiz bırakma, ellerimi bırakma bırakma be annem.
Bir yıldız gibi gökyüzünde koybolma be annem. Çekildi artık tenimden canım, yaşama gücüm kalmadı.
Sana söz veriyorum dimdik ayakta kalacağım, yolundan ayrılmayacağım ama sen beni soğuk odamda yalnız bırakma bırakma be annem.
Ahirete intikal eden tüm annelerin ruhları şad olsun.
Oğlun Servet Derya
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hülya DİNÇEL: Anneme mektup 2010
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN