Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Denizli yeşil alanda Avrupa'yı bile solladı

Belediye Başkanı Zolan, Sabah Kahvemize konuk oldu, yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı. Başkan Zolan, "Yeşil alanda kişi başına düşen 10 metrekare ile Avrupa'yı geride bıraktık. Şimdi sırada sağlık turizmi ve kültür sanat yatırımları var" dedi

Giriş Tarihi: 14.5.2013
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, kentteki yeşil alanların artırılması, sağlık turizmi yatırımları başta olmak üzere kültür ve sanat alanlarına önem vereceklerini söyledi. Geleneksel Sabah kahvemize konuk olan Zolan projelerini Sabah Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi ve Egeli Sabah Genel Yayın Yönetmeni Ünal Ersözlü ile Egeli Sabah Haber Müdürü İlker Çoban'a anlattı. Zolan Denizli'de kişi başına düşen yeşil alan miktarının Avrupa standartlarının üstüne çıktığını söyledi. Avrupa'da kişi başına düşen yeşil alan miktarının 8 metrekare olduğunu, Denizli'de ise bu rakamın 10 metrekareye çıktığını belirten Zolan; "5-6 ay sonra hayata geçireceğimiz yeni rekreasyon alanları ve parklarla bu rakam kişi başı 12 metrekareye çıkacak. Denizli şu anda altyapısı, temizliği, yeşil alanı ile zaten şu an Türkiye'deki standardı aştı, Avrupa'ya örnek olabilecek bir standart yakaladı. Bundan sonraki hedefimiz kültür ve sanat anlamında imkanlarımızı genişletmek"diye konuştu.

Sağlık turizmine niye önem veriyorsunuz?
Sağlık turizmini, Denizli'ye gelenlerin kentte kalış süresini uzatması açısından istiyoruz. Şu an kente gelen turistin kalış süresi 1-2 gün civarında. Bunun 4-5 olması lazım. Biz bunu bir gece fazla konaklattırabilirsek turist sayısını artırmasak bile 2 milyon turistin kentte bıraktığı etki iki katına çıkacak

Bir müze projeniz vardı.
Şehir merkezinde yapılacak. Yeri biz sağladık. Kültür Bakanlığımız, Valiliğimiz ve Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ve Belediye işbirliğinde yapılacak. Projeleri bitti. Bu sene temelini atıp bir an önce bitirmek istiyoruz. Böylece hem kültürel anlamda, gelen turistin Denizli'yi tanıması anlamında hem esnafın turizmden pay alması anlamında fayda sağlansın diye müzeyi kent merkezine yapalım dedik. Türkiye'nin en etkili arkeolojik müzesi olsun istiyoruz.

Çocuklara çok önem veriyorsunuz.
Çocuklarla olduğum zamanlar benim en mutlu olduğum zamanlar. Bacağınıza sarıldıklarında, fotoğraf çekildiğinizde size sımsıkı sarılıyor. Tamamen o masumiyetle, saf temiz bir şekilde size sevgisini gösteriyor. Ben de onlardan büyük enerji alıyorum. Çocuklarımızla diyaloglardan çok olumlu dönüşler alıyoruz.

OTOBANA ÇIKARACAĞIZ

Kültür sanat alanındaki projelerinizi neler?
Kongre ve Kültür Merkezi inşaatına başladık. 2014 Mayısı gibi bitmiş olacak. Bu projeyle Denizli'yi kültür ve sanat anlamında otobana çıkaracağım. Biri 2, biri bin kişilik, 8 tanesi de 100-150 kişilik olmak üzere 10 salon olacak. 500 kişilik de mikrofonsuz, akustik bir tiyatro salonu olacak. 400 araçlık otopark inşa edilecek. Aynı anda 3 bin 500 kişi merkezden yararlanabilecek. Tiyatro çalışmalarının yapılabileceği 4 küçük salon oluşturduk. Uzay evi, gezegen evi dediğimiz bir sistem oluşturacağız. Gençler uzay ve gezegenlerle ilgili derslerini orada görsün istiyoruz. Büyük bir proje olacak. 200 bin metrekarelik bir parkın yanına inşa ediliyor.

Bozdağ ile ilgili projeler hangi aşamada?
Bozdağ, Ege'nin kayak merkezi olacak. Ödeneği ayrıldı. Turizme önemli katkı sağlayacak. İhale aşamasına gelinen bir de teleferik projemiz var. Projeleri bitti. Denizli'nin dağları çok ve güzel, ancak dağlarımızı dışlamış, toplumla buluşturamamışız,. Bu teleferikle Denizlili vatandaşlarımızı doğa ile buluşturacağız. 1500 rakıma çıkılacak. Amaç sadece çıkılsın, şehir yukarıdan görülsün mantığı değil. Çıkıldığında yaylaya çıkıyoruz. Çıkarken şehri göreceksiniz, o tadı alacaksınız. Çıktığınız Zeytinli Yaylası'nda bir kafeterya, bir restoran bulup yemek yiyebileceksiniz. Orada konaklama için bungalovlar yapacağız. Çadır alanları olacak. Teleferik'in ihale sürecini 23 Mayıs'ta başlatıyoruz. Belediye olarak biz yapacağız. Yaylanın tahsisini aldık. Altyapısı tamamlandı. İnsanlar 14 dakikada yaylaya ulaşacak. İnsanlar, kışın kar, yazın serinlemenin keyfini yaşasın.

Denizli'nin yeşil alan zenginliği gözle görülür şekilde farkediliyor.
Denizli'de yeşil açısından sıkıntı yok. Kentte kişi başına düşen yeşil alan miktarı 10 metrekareye ulaştı. Bu miktar Avrupa'da ortalama 8 metrekare. Yani Avrupa'yı sollamış durumdayız . 5- 6 ay sonra da 12 metrekareye ulaşmış olacağız. Böylece kişi başına düşen yeşil alan bakımından Avrupa standartlarının da çok üstüne çıkacağız.

Denizlililer genel olarak belediye hizmetlerinden memnun mu?
4-5 ay önce bir anket çalışması yaptırmıştık. Hizmet verdiğiniz alanlara göre vatandaşın memnuniyet oranı da değişiyor. Memnuniyet anlamında yüzde 80'i aştığımız alanlar var. Ama ortalama olarak yüzde 70'in üzerinde vatandaşın memnuniyeti söz konusu. Temizlik ve park konusunda memnuniyet yüzde 80'in üzerinde. Bazı yerlerde yüzde 90'ları buluyor. Vatandaşlarımız sağ olsun o konuda hakkımızı teslim ediyorlar. Sonuçlar geldiğinde esas yorgunluk o zaman gidiyor. Akşamları saat 23.00'dan önce eve gittiğim olmuyor. İki gün önce tüm başkan yardımcılarımızla bir toplantı yaptık. Saat 18.00'da başlayan haftalık koordinasyon toplantısı gece 01.30'da bitti.

REKOR DENEYECEĞİZ

Bir de bir Plates Grubunuz var.
Kadınlarımıza yönelik bir proje yapmış, plates kursu açmıştık. Acaba bu proje ilgi görür mü diye soru işaretleri vardı kafamızda. O kursa şu anda 8 binin üzerinde bayan kardeşimiz katılıyor. Mekan anlamında imkanımız olsa bu sayı 20-25 bin olacak. Her birine eşofman hediye ettik. Kimisi 20 kimisi 10 kilo verdiğini söylüyor. Sosyalleşme anlamında da çok ciddi bir katkı sağladı. "Eşlerimiz göbeklendi, onlara da kurs açın' diyenler bile var. Bu hanım kardeşlerimizle Şehir Stadı'nda Guiness Rekorlar Kitabı'na girmek için 2 Haziran'da bir rekor denememiz olacak. En çok kişi ile plates yapma rekorunu da kırmak istiyoruz. Şu an ki rekor İtalya'nın Roma kentinde 900 kişi ile yapılmış. Biz 8 bin kişi ile deneyeceğiz. Üniversite öğrencileri de projeye destek verecek. 2-3 aydır da 50'şer kişilik gruplar halinde koreografi üzerinde çalışıyorlar. Her şey kurallara uygun olarak gerçekleşecek.

EVLİLİK OKULU'NA GİDENE NİKAH ÜCRETİ İNDİRİMLİ
Evlilik Okulu hakkında neler söyleyeceksiniz?
Evlilik Okulumuz tüm Türkiye'ye örnek oldu. Bakanlığımızın bu birimlerin 81 ilde de açılması yönünde talimatları oldu. Evlilik öncesi eğitim almak bence çok olumlu. Orada sertifika verdiğimiz son derslere ve sertifika törenine mutlaka ben de katılıyorum. Burada gençlerden son derece olumlu dönüşler alıyorum. Bu projenin yaşamasını, o programa katılan gençlerin kendilerinin özel olduklarını hissetmelerini istiyorum. Evlilik okuluna, 3-5 yıllık evli çiftlerin yanı sıra eşinden boşananlar da büyük ilgi gösteriyor. Eşinden boşanmış bir kursiyere "Eğer bu okul daha önce olsa idi eşinden boşanır mıydın? diye sordum. O da 'Eğer ben bu eğitimi almış olsaydım evliliğimiz boşanma ile sonuçlanmazdı. Keşke bu okul daha önce olsaydı' şeklinde yanıt verdi. Bu ay sevgi konseri diye bir konser yapacağız. Sevgi konserine özel olarak bizim bu güne kadar evlilik okuluna gelmiş olan çiftlerimizi davet edeceğiz. Projenin hayata geçmesi ile boşanma oranlarında düşüş görülmeye başlandı. Ege'de boşanmalarda İzmir birinci sırada. Muğla ikinci, Denizli üçüncü sıraya düştü. Tabii ki bu tek etken demek doğru değil. Ama en azından insanların dikkatini çekiyorsunuz. Evlilik okulundan mezun olmuş, sertifika almış çiftlerimize nikah ücretlerinde yüzde 50 indirim yapıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizli yeşil alanda Avrupa'yı bile solladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN