Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Horon gösterisi

çeşitli illerde kutlandı.

Giriş Tarihi: 15.5.2013 16:06
Bu yıl yedincisi gerçekleştirilen ve çeşitli illerde kutlanan 'nün İzmir ayağı renkli görüntüler oluşturdu.
Kültürel güzelliği yaşatmak ve çevre duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla tüm dünyada horona gönül verenlerin ilan ettiği ilkinin merhum sanatçı Kazım Koyuncu tarafından başlatılan 15 Mayıs Dünya Horon Günü İzmir'de horon tepilerek kutlandı.

Ege Karadenizliler Federasyonu (EKAF) Genel Sekreteri Cevdet Uçan; Dünya Horon Günü kutlamasının bir konser havasında olmayıp isimsiz gönüllü tulumcu, davulcu, kemençeci ve müzisyenlerin dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'nin birçok ilinde 15 Mayıs'ta saat 10.00'da eşzamanlı olarak kutladığını belirtti. Dünya Horon Günü'nün, 7 yıl önce Kazım Koyuncu tarafından başlatıldığını anlatan Uçan; şöyle konuştu: "Kazım Koyuncu ilk horon gününün açılış konuşmasında 'Bugünün büyüye büyüye devam etmesi gerekiyor. Bunu gelenek haline getirerek belki hayata birşey katarız' demişti. Biz de Dünya Horon Günü'nün devamında 17-18 Mayıs günlerinde Karabağlar Karafatma Parkı'nda 3. düzenlenen Kazım Koyuncu Festivali'ne tüm vatandaşları davet ediyoruz"

Basın açıklamasının ardından Dünya Horon Günü İzmir'deki gönüllüleri tarafından gitar, tulum, def ve keman eşliğinde çalınan Karadeniz yöresine ait müziklerle horon tepilerek kutlandı.

Karabağlar Belediyesi ile EKAF işbirliğinde yakın tarihimize sanatı, kişiliği ve siyasi mücadelesi ile yön vermiş olan Kazım Koyuncu'ya ithaf edilen Çevre ve Müzik Festivalinde EKAF'a bağlı yöresel dernekleri, çevre ve hayvan haklarını koruma örgütleri, ekolojik tarım organizasyonları, kültür sanat ve edebiyat örgütlerinin katılımıyla geniş kapsamlı bir festival düzenlenecek. Etkinlik kapsamında çevre sorunlarının tartışıldığı serbest kürsü programına, tiyatral gösterilere ve çeşitli konser etkinliklerine yer verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Horon gösterisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN