Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÖZGÜR KAYNAR: Geride bir iz bırakabilmek

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Büyük ümitlerle kurulan İzmir Havayolları İzair'i satın aldığı dönemde tanımıştım. İzmir'in ilk göz ağrı bu havayolu firmasını, deyim yerindeyse mürüvvetini bile göremeden İstanbul'a kaptırmanın burukluğu vardı kentte. Biz İzmirli gazetecilere de sirayet eden hayal kırıklığıyla biraz soğuk bir karşılaşma olmuştu. Fakat... Soyadındaki namın çok gerisinde durmayı tercih ettiği her halinden belli tevazuluğuyla şaşırtmıştı. Pegasus'un İzair'i neden satın aldığını, hedeflerini anlatırken... Sanki Sakıp Sabancı konuşuyor gibiydi. Yüz mimikleri ve hitap şekli kadar, renkli kişiliğiyle de çok benziyordu. Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı'yı yıllar sonra tekrar dinledim. Gediz Üniversitesi, ilk fahri doktora unvanı için, Sabancı Ailesi'nin 2'nci neslinden en başarılı isim olarak gösterilen Ali Sabancı'yı seçmişti.

GİRİŞİMCİLİK DERSİ

Kıyısından köşesinden benim de katkım olan bu fahri doktora unvanının takdim töreninde daha iyi tanıma fırsatı buldum. Aynı zamanda TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı olan Ali Sabancı, Gediz Üniversitesi öğrencilerine ve iş dünyasının genç temsilcilerine girişimcilik dersi verdi. Pegasus'u Avrupa'nın en hızlı büyüyen havayolu haline getiren yenilikleri aktardı, zannedilenin aksine her biri 100 milyon doları bulan uçaklardan çok en büyük yatırımı insana yaptığını satır aralarında vurguladı. Kazancını ekibiyle paylaşınca, çalışanların patron gibi firmayı sahiplendiğini, böylece daha çok kazandığını uzun uzun anlattı. Uçak yolculuğunu lüks olmaktan çıkaran fiyat politikasını ve rekabet gücünü de insana yatırımı ön planda tutan yönetim anlayışına borçlu olduğunu dile getirdi.

100 UÇAK DAHA ALACAK
"İnsan kaynaklarındaki inovasyon, havacılıkta devrim yarattı"
dedi. Yüzde 38'lik büyüme oranı yakalayan, 44 uçaklık filosuna 12 milyar dolar yatırımla 100 uçak daha eklemeye hazırlanan Ali Sabancı, nasıl fark yaratılacağını, girişimci olmanın ne demek olduğunu öyle bir özetledi ki... Herkes pür dikkat dinledi. Mütevazılığının ve paylaşımcı yönünün beslendiği hayat felsefesini de paylaşınca, adeta noktayı koydu. "Soyadımdaki Sabancı'ya güvenip yan gelip yatamam. Şu hayatta hepimizin bir vazifesi, sorumluluğu var. Ardımızda iz bırakmalıyız. Ben iz bırakmaya çalışıyorum..." Ali Sabancı işte bunları söylüyor, herkesi iz bırakmaya, değer oluşturmaya davet ediyor. Pegasus gibi bir devi ülkemize kazandıran, havacılığa getirdiği rekabetçilikle uçmayı hayal olmaktan çıkaran Ali Sabancı'dan alınacak dersler var. Paylaşmak istedim...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖZGÜR KAYNAR: Geride bir iz bırakabilmek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN