Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HÜLYA DİNÇEL: Hak verilmez, istenince alınır!

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Bilindiği gibi 2009'da kapatılan 243 belde belediyesinin 190'ı İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu. Bu cesur başvuru çelik yürekli Seyrek Belediye Başkanı Nurgül Uçar'ın koordinasyonu ile olmuştu. Seyrek Menemen'e bağlı bir belde iken sevgili başkan beldeyi cennetten bir köşe, adeta bir ilçe havasında hizmetlerle ileriye taşımıştı. Karanlık sokaklar aydınlanmalarla geceleri ışıl ışıl olmuştu. İnsanlar bir zamanlar köy meydanından evlere su taşırken evlerde şırıl şırıl çeşmelerde sular akmaya başladı. Tozlu köy yolları parkelerle döşendi. En önemlisi eğitim beldesi oluverdi birdenbire! İşte çalışma azmi, doğru hedef ve doğru adımlarla cesur yürüyüş böyle olur dedirtti hepimize Nurgül Başkan...

KADIN ÜRETİME KATILDI
Ya eve kapanmış kadınlar için yaptıklarına ne demeli? Onları evden çıkarıp üretim içine soktu. Camdan yapılan objelerle kazanç da başladı. Ama hayat bazen en verimli anda birdenbire vurgun getirebiliyor. Bir yasa ile belde belediyeleri kapatıldı. Ama o yılmadı. Hemen toparlayıverdi belde belediye başkanlarını. Sonuçlar yakında belli olacak. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2009 yılında kapatılan 243 belde belediyesi ilgili kararını Eylül ayında verecek. Mahkeme, dava ile ilgili iki raportör görevlendirdi. Kapatılan belediyeler arasında yer alan, İzmir'in Menemen ilçesine bağlı Seyrek beldesinin eski başkanı Nurgül Uçar, AİHM'de görülen iptal davasındaki son durumu şöyle anlatıyor:"2009 yılında kapatılan 243 beldenin 190'ının başkanıyla iç hukuk yollarının tüketilmesinin ardından AİHM'de iptal davası açtık. Dava yerel seçimlerinden önce sonuçlanacak. Mahkemenin kapatılan belediyelerle ilgili davayı ciddiye aldı. AİHM, dava için iki raportör görevlendirdi. Hazırlanacak detaylı rapor, Mayıs ayındaki toplantıda gündeme alınacak." Seyrek'in 12 yıl boyunca başkanlığını yaptığını belirten Nurgül Uçar, geçen Şubat ayında Portekiz'de düzenlenen Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komitesi Konferansı'na davet edildiğini, burada kapatılan belediyelerin yaşadığı sıkıntılar ve yerinde yönetimle ilgili bir sunum yaptığını anlattı. Uçar, belediyelerin halka sorulmadan kapatıldığını savunarak, "Büyükşehir Yasası nedeniyle 243 belde belediyesi kapatıldı. Bunlardan birisi de Seyrek Belediyesi'ydi. Hukuki mücadelemiz sürüyor. O dönemde CHP, Anayasa Mahkemesi'ne itiraz etti. Anayasa Mahkemesi, beldelerin kapatılmasının doğru olduğuna karar verdi.

DESTEK VERMEK GEREKİYOR
Biz de 190 belde belediye başkanımızın imzasıyla AİHM'ye, yerinden yönetim ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle başvurduk. AİHM, 2013 yılı başından bu yana tazminata değil, kararların uygulanmasına hükmediyor. Biz de davamızı iade-i yargı olarak açtık. Bu davamızın lehimize sonuçlanmasıyla hem iç hukuk yollarında sürdürdüğümüz davalarımıza bir karar örneği olacak hem de 2012'de kapatma kararı çıkan belediyelere yönelik Anayasa Mahkemesi'nde sürdürülen iptal davasına emsal teşkil edecek" diye konuştu. Valla ben tüm yüreğimle davanın kazanılanacağına inanıyorum. Hak verilmez alınır! Haklı savaşı sonunda dikkat çekmiş ki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ilgili komitesi kendisini, bilgi vermesi için resmen davet etmiş. Söylenecek söz yok, yapılması gereken destek vermek bence. Yolun açık olsun Nurgül Başkan.

Gülümsedim:
Foça Belediyesi'nin kaldırım işgalini önlemek ve halkın haklarını korumak için kaldırımları sarı çizgilerle işaretleyip düzen sağlamasına çok seviniyorum. Yaşa sen Gökhan Demirağ Başkanım! Bu uygulama ile hem esnaf belli bir düzenle işini yapıyor, hem de vatandaş kaldırımda yürüyecek yol buluyor. Yürekten gülümsedim.

Üzüldüm:
"Bir rüzgar sonu gidin de sahilleri görün. Her taraf naylon torba, pet şişe. Yarın çoluk çocuk oralardan denize gireceğiz" diyor vatandaş. Bu sıkıntılara çok ama çok üzüldüm!

Günün Sözü:
Yaşayanlar için umut her zaman vardır. Umutsuzluk, ölüler içindir.
Theokritos

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HÜLYA DİNÇEL: Hak verilmez, istenince alınır!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN