Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moody's'ten güven notu

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notunu 'bir basamak' daha yükseltti

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi derecelendirme notunu 'bir basamak' daha artırdı; raporunda da "Bu not aynı zamanda, İzmir'in dinamik ekonomisini yansıtıyor" yorumunu yaptı. Başkan Aziz Kocaoğlu, bu önemli gelişmenin, Yüksek Planlama Kurulu'ndan onay bekleyen İzmir Tramvay Projesi'ne de olumlu yansıyacağını umduklarını söyledi. Moody's, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notunu geçen yıl da iki kademe birden yükseltmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin mali tablolarını inceleyen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, belediyenin uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notunu ve ulusal uzun vadeli kredi notunu birer kademe yükseltti. 17 Mayıs 2013 tarihinde açıklanan Moody's'in basın duyurusuna göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli "Ba1" olan kredi notunu bir kademe daha yükselterek "Baa3"e, "A1.tr" olan ulusal uzun vadeli kredi notunu da "Aa3.tr"ye yükseltti. Uzmanlar, bu not artışlarının, İzmir'in şeffaf, istikrarlı ve tedbirli mali yapısının yatırımlarla birlikte güçlenerek sürdürdüğü anlamına geldiğini söyledi.

KREDİLER ÇOĞALIYOR
Moody's tarafından yapılan açıklamada, kredi notunun yükselmesinde, İzmir'in bütçe sonuçlarının iyileşmesinin etkili olduğu ifade edildi. Açıklamada, belediyenin disiplinli mali yönetimi ve belediye şirketlerine yakın gözetiminin İzmir'in kredi profilini olumlu etkilediği belirtildi. Basın duyurusunda ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bağlı kuruluşları İZSU ve ESHOT ile belediye şirketlerinin borçlarının, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyet gelirlerine oranı 2010 yılında yüzde 97 iken, 2012 yıl sonu itibariyle yüzde 67'e düştüğü de vurgulandı. Moody's raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı notun aynı zamanda İzmir'in dinamik ekonomisini yansıttığı da belirtildi.

KOCAOĞLU MEMNUN
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Moody's'in İzmir'in kredi notunu yükseltmesininden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Belediyemizin kredi notu, Moody's tarafından yatırım seviyesine yükseltildi. Şüphesiz ki, bu not artışları, 2004 yılından bu yana gerçekçi, tutarlı ve planlı mali politikaların kararlılıkla uygulanmasının sonucudur. Bundan sonra belediyemizin dış finansman kaynaklarına erişimi, daha uzun vadeli ve daha düşük faizli olacaktır" dedi. Kocaoğlu, "Dünyanın en saygın kalkınma bankalarından geçen 5 ay içinde Büyükşehir Belediyesi'ne Hazine garantisiz ve teminatsız sağladığımız finansmanın toplamı, 183,8 milyon Euro'ya ulaştı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moody's'ten güven notu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN