Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akay: Engellilerin hep yanında olduk

AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek ve hizmetlerden eşit biçimde yararlanmasını sağlamak istediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 20.5.2013
Dünya Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek ve tüm hizmetlerden ve haklardan eşit bir biçimde yararlanmalarını sağlamak için çalıştıklarını belirtti. Akay, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Hükümetimiz, engelli vatandaşlarımızın bakımı, sosyal çevreye uyumu, eğitimleri, sağlık ve istihdam gibi alanlardan eksiksiz yararlanmaları için çıkardığı yasaları hızla uygulamaya koymaktadır. AK Parti iktidarıyla Türkiye'de bugün engelli vatandaşlarımız için yapılan çalışmalar eski dönemlerle kıyaslanamayacak boyutlardadır. 2005 yılında yürürlüğe giren Özürlüler Kanunu bu anlamda önemli bir adımdır. Bu kanun, ülkemizde 1400'den fazla maddeden oluşan bir Özürlülük Hukuku alanını oluşturmaktadır. Kanun, engellilerin karşılaştıkları ayrımcılıkla mücadele edilmesi, alınacak kararlar ve verilecek hizmetlerde engellilerin, ailesinin ve gönüllü kuruluşların katılımcı olmasının sağlanması ve engelliye sunulacak hizmetlerde aile bütünlüğünün korunması ilkelerini esas almaktadır."

ERKEN EMEKLİLİK HAKKI

AK Parti iktidarında BM Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme'nin İhtiyari Protokolü'nü imzalandığını belirten Ömer Cihat Akay, şöyle konuştu: "Üniversitelerde okuyan engelli öğrencilerimize burs ve yurt imkânları noktasında öncelikler tanınmakta. 2006 yılından bu yana hayatını başkasının yardımı olmadan sürdüremeyecek durumdaki engellilerimize toplumsal yapımıza uygun olan evde bakım hizmetleri verilmekte. 2002 yılında özel eğitim desteği alanların sayısı 19 bin iken, bu sayının bugün 200 binlere çıktığını görüyoruz. Bu öğrencilerimize ayda 422 lira eğitim desteği verilmekte. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akay: Engellilerin hep yanında olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN