Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buika 26 Mayıs'ta Arena'da

Bu bahar, İspanyol aşk şarkılarının tutkulu sesi Buika; en iyi şarkılarını bir araya getirdiği "En Mi Piel" albümünden sonra çıkaracağı 'La Noche Mas Larga' albümünün Avrupa turnesi kapsamında 26 Mayıs'ta İzmir Arena'da sahne alıyor. Flamenko ile Caz'ı bir araya getirerek, Flamenko'yu farklı boyutlara taşıyan ve dünya müziğine yepyeni bir tarz kazandıran Buika; söylediği şarkılarını adeta yaşıyor, kelimelerle oynuyor ve duyguları içerek kulaklara fısıldıyor. Kariyerinin en güzel şarkılarıyla yeni kaydettiği şarkılarını 26 Mayıs'ta da İzmirli hayranlarına sunacak olan aşkın tutkulu sesi Buika, sevenlerine unutulmaz bir müzik şöleni yaşatacak.
Buika müzikle iç içe olan bir ailede mi büyüdü... Nasıl bir aileden geliyor? Annem hep şarkı söylerdi, evde hep şarkılar söylenirdi ama kimsenin şarkıcı olmak gibi bir niyeti de yoktu. Ben sadece şarkı söylemekle de kalmıyordum, sokaklarda dans ediyordum, kendi kendime komşumuzun oğlundan piyano çalmayı da öğrenmeye başlamıştım.
Buika çocukluğunda müzik adına ilk ne hatırlıyor... İlk şarkılarını ailesine mi söylerdi? Ruhumuza iyi gelmesi için hep şarkı söylerdik, aslında şarkı söylemek en iyi rahatlama yoluydu hepimiz için. Afrikalılar ruhlarını iyileştirmek için şarkı söylerler ve hemen hemen şarkı söylemeyen yoktur.
Sesinin böylesine güçlü olduğunu nasıl farketti? Annem beni sokaklarda kovalıyordu, eve çok geç giriyordum. Sokaklarda şarkı söylemek beni eğlendiriyordu. Teyzem bana cesaret verdi ve hatta onun ayarladığı bir mekanda şarkı söylemeye başladım.
İlk albüm ve gerisi zaten sabun köpüğü gibi geldi.. Nelerden feragat ettiniz Buika olabilmek için? Hiçbir plan yapmıyorum, yazmayı çok seviyorum ve şarkı söylemeyi; kendim olmaktan da vazgeçmiyorum. İçimden gelmeyen hiçbir işi yapıyor da değilim; ama kimi zaman şarkı söylemek yerine kendimle kalmak istediğimde menajerimin ya da ekipteki arkadaşlarımın beni sıkıştırdığını da söyleyebilirim.
İçinizde kalan geniş bir aile, çocuklar vs.. olmadı mı? Oğlumun büyüdüğünü görmek çok hoşuma gidiyor, hem gitar çalıyor hem de stüdyoda teknolojiden çok iyi anlıyor. Benim şarkılar söyleyerek uyuttuğum oğlumun şimdi benim şarkılarıma, kayıtlarıma yardımcı olması sihirli gibi.
Müzik hayatınızda olmasa ya da hiç olmasaydı, ne iş yapardınız? Yazmayı seviyorum ve yazdığım öykülerden yola çıkarak şarkı yazdığım da oluyor. Hatta kardeşim bir öykümden yola çıkarak bir film çekti bile. Sanırım yine duygularımı ifade etmenin bir yolunu bulurdum.
Dünyanın birçok ülkesini gezdiniz. Size en çok hitap eden yer neresiydi? Sahne benim için gerçek mekanım. Sahnede hangi ülke hangi şehir olursa olsun kendimi ait hissediyorum. Türkiye'de Pasion Turca ekibiyle birlikte çok arkadaşım var ve ayrıca Türkiye'ye gelmek bana ailemi ziyaret etmek gibi geliyor.
Peki müziğiniz en çok nerelerde sevildi? Ben en çok sahnede seyircilerin gözlerine bakarak bunu anlayabiliyorum, nerelerde sevildiği önemli değil, benim için nerede olursa olsun, sevenlerin dinleyenlerin anılarına da götürebiliyor olmak değerli.
Geçtiğimiz yıl Çeşme-Alaçatı'da konser verdiniz. Şimdi İzmir'de vereceksiniz. Konserlerinizde yoğunluğun İzmir dinleyicisi olduğunu düşünürsek siz bu ilgiden memnun musunuz? İzmir dinleyicisini nasıl buluyorsunuz? Söylediğim gibi ekip hep birlikte olduğum Pasion Turca ekibi ve bu yüzden Türkiye'de konser verdiğimde kendimi çok rahat hissediyorum. Ahmet ne istersem bana bulup çok güzel sürprizler yapıyor, Cenk'e her şeyimi anlatıyorum her gelişim inanılmaz keyifli oluyor.

SÜREKLİ YENİ ŞARKI

İzmir'de seslendireceğiniz repertuardan biraz söz eder misiniz? Ayrıca özel bir çalışma var mı? Yeni projemden de şarkılar söylüyor olacağım hem hangi şarkılarımın sizde sevildiğini artık iyi biliyorum. "No habra nadie en el mundo" çok seviliyor konserlerimde öğrendim. Türkiye'deki dinleyici hala "No habre nadie en el mundo" şarkınıza bayılıyor, ama sizin tarafınızda bu şarkının pek favoriniz olmadığını biliyorum, peki sizin duygularınızı en çok harekete geçiren şarkınız hangisi? Benim için herhangi bir şarkı, kaydettikten sonra bitiyor. Yaptıysam bitmiştir. Beni esas heyecanlandıran yeni şarkılar. Albümlerimi de asla dinlemiyorum, sürekli yeni şarkılar yazıyorum. Hazırladığımız yeni şarkıları paylaşmayı seviyorum.
İzmir seyircisine gelmeden bir mesajınız var mı? Yeni şarkılarımı paylaşıyor olmak fikri beni heyecanlandırıyor. 24 Mayıs'ta da İstanbul'dayım
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buika 26 Mayıs'ta Arena'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN