Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkçe Olimpiyatları İzmir'den başlayacak

11. Türkçe Olimpiyatları kapsamında düzenlenen "Kültür Şöleni" bu yıl 140 ülkeden gelen farklı kültürün ve dilin öğrencileriyle 24 Mayıs Cuma günü İzmir'de yapılacak

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Son 10 yıla damgasını vuran Türkçe Olimpiyatları bu yıl İzmir'den başlayacak. 11. Türkçe Olimpiyatları kapsamında düzenlenen "Kültür Şöleni" bu yıl 140 ülkeden gelen farklı kültürün ve dilin öğrencileriyle 24 Mayıs'ta İzmir'de başlayacak. İzleyenleri ve ziyaret edenleri kendilerine hayran bırakan Türkçe'nin çocukları bu yılda çok iddialı geliyor. Kültür Şöleni Türkiye'nin bir çok ilinde ayrı ayrı gerçekleşecek. İlk olarak 24, 25 ve 26 Mayıs'ta İzmir Fuar Merkezi'nde başlayacak. Dünyanın 140 ülkesinden katılacak öğrenciler bu şölende birbirinden renkli sunumlar yapacak. 24-26 Mayıs günleri arasında İzmir Enternasyonal Fuarı'nda yapılacak kültür şölenini, yabancı öğrencilerin yanı sıra çok sayıda yabancı diplomat heyeti de ziyaret edecek. Şölende 140 ülkeyi tanıtan birbirinden farklı dizayndaki renkli stantlar açılacak.

KAPANIŞ İSTANBUL'DA

TürkçeDer tarafından düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali kapsamında yapılacak 11.Türkçe Olimpiyatları ise Ankara'da başlayacak. "Evrensel Barışa Doğru " sloganıyla gerçekleşecek Türkçe Olimpiyatları'nda 140 ülkeden 2 bin öğrenci daha başarılı olmak için yarışacak. 1 Haziran 'da Ankara 19 Mayıs Stadyumu'nda yapılacak açılış töreniyle başlayacak olimpiyatlara 5 Haziran'da İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılacak Tasavvuf Konseri'yle devam edilecek. Renkli görüntülere sahne olması beklenen olimpiyatların şarkı finali, 7 Haziran'da yine İstanbul'da Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılacak. Dünyanın değişik ülkelerinden farklı dil ve renkteki öğrencilerin okuyacağı şiir finali ise 8 Haziran'da Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılacak. 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 16 Haziran'da İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda yapılacak kapanış finaliyle sona erecek. Konuk öğrenciler olimpiyatlar kapsamında sunum, halkoyunları, skeç, özel beceri, şarkı ve şiir gibi değişik dallarda becerilerini ortaya koyacak. Organizasyonun düzenleme heyetinde TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eski Başbakan Yıldırım Akbulut, eski Millî Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler yer alıyor. Olimpiyat Bilim Kurulunda ise, Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın, Prof. Dr. Mahmut Kaplan, Prof. Dr. Murat Özbay, Prof. Dr. Mustafa Özkan bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkçe Olimpiyatları İzmir'den başlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN