Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Sigorta şirketleri sektörleri fişliyor"

Giriş Tarihi: 22.5.2013

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, ülkedeki sigorta şirketlerinin risk sınırındaki sektörleri sigortalamaktan kaçındığını iddia etti

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, sigorta şirketlerinin risk sınırındaki sektörleri sigortalamaktan kaçınmasını eleştirerek, "Sigorta şirketleri sektörleri fişliyor ve sektörel risklere göre bazı sektörleri sigortalamıyorlar. Bu durum rekabet kurulu tarafından ele alınmalı ve bu adaletsizliğe el konulmalıdır" dedi. Aynı zamanda Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı olan Mehmet İşler, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sigorta şirketleri ile sektör arasında ciddi sorunlar var. Sigorta şirketleri sektörleri fişliyor ve sektörel risklere göre bazı sektörleri sigortalamıyorlar. Geçmiş yıllarda hasar ödedikleri tesisleri tekrar sigortalamıyorlar ve kendi aralarında bir nevi uzlaşı sağlıyorlar. En çok konut ve bireysel sigortalar yapılıyor diğerleri dışlanıyor. Yüksek risk sınırındaki işleri ve sektörleri sigortalamıyorlar. Hasar ödemelerini sorunlu hale getiriyorlar ve kötü niyetli davranıyorlar. Bu durum rekabet kurulu tarafından ele alınmalı ve bu adaletsizliğe el konulmalıdır."

"YATIRIMCI KORUNMALI"
Sigorta şirketlerinin hasar ödemelerini sorunlu hale getirdiklerini ve kötü niyetli davrandıklarını söyleyen İşler, Avrupa Uyum Yasası gereğince istenilen poliçelerin yapılmadığını belirtti. Özellikle turizm sektörüne yönelik yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini, sektörün risk oranlarına göre sigorta yapılması ve kriterlere uyanların ödüllendirilmesi gerektiğini belirten İşler, şöyle dedi: "Sigortalama fiyatları borsa gibi oldu. Günlük fiyatlar verilir hale geldi. Devletin yönetmeliklerle çıkardığı bazı sigorta şekilleri yapılmıyor. Örneğin günübirlik teknecilerin yolcu sigortası gibi. Trafik sigortaları ve zorunlu sigortalar fahiş fiyatlara yapılmaya başlandı. Sigorta şirketlerinin turizm sektörüne yönelik acil düzenlemeler yapması gerekiyor. Yapılacak olan düzenleme ile sektörün eksiklerini belirleyerek risk sınıflarına göre puanlama yapılmalı. Risklerini yatırım yaparak azaltan tesis ile risklerini düzenlemeyen ve puanı düşük olan aynı şekilde değerlendirilmeli. Yatırım yapan yatırımcının her riski üstüne alması adil değil. Yatırımcı hem yatırım yapacak hem vergi ödeyecek, hem istihdam sağlayacak, hem de malını sigortalamada güçlük çekecek. Bbu riskleri alarak iş yapmak pek mümkün değildir. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Sigorta şirketleri sektörleri fişliyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN