Sorunlar anlatıldı sırada cözüm var

Giriş Tarihi: 23.5.2013

İzmir, bir kez daha sütün zirvesine ev sahipliği yaptı. 2 gün süren çalıştayda, sektörün çiftlikten sofraya kadar sorunları, oluşturulan 4 komitenin başkanları tarafından anlatıldı. Çözüm önerileri sunuldu

Süt üretiminin çiftlikten sofraya her yönüyle tartışıldığı ve 2 gün süren zirvede, 4 başlık altında çalıştay düzenlendi. Akademisyenlerden üreticiye süt sektörünün tüm paydaşlarının yer aldığı toplam 160 kişiden oluşan komiteler gerçekleştirdikleri toplantılarda süt sektörünün sorunlarını ve çözüm önerileri konuştu. Komite başkanları sunumlarında özetle şunları söyledi: Kaliteli Süt Üretimi ve İşleme Teknolojileri Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nevzat Artık: "Çiğ süt kalitesinden mamul maddeye kadar olan dönemde olması gereken kurallar üzerine çalışıyoruz. Sütlerde veteriner ilaç kalıntılarının bulunması, veteriner ilaçların imha prosedürünün çiftlik bazında bulunmaması gibi sorunlara değindik, çözüm önerileri oluşturduk." Çiftlik Yönetimi, Hayvan Sağlığı ve Refahı Komitesi Başkanı Prof. Dr. Muhittin Özder: "Hayvan yetiştirme ve ıslahı, besleme, hayvan refahı, hayvancılıkta mekanizasyon, barınaklar ile çevre konularını irdeledik. Sorunları saptayıp, çözüm önerilerini sunduk." Beslenme ve Tüketim Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, "Mevzuatın dışında süte uygulanan taklit ve tağşiş dediğimiz uygun olmayan birtakım uygulamalar var, onların üzerinde durduk. 'Sağlıklı beslenmede süt ve ürünlerinin tüketiminin yeri ne olmalıdır?' sorusunu vurguladık. Geleneksel süt ürünlerinin tüketiminin artırılması hususlarını tek tek değerlendirdik." Süt Politikası ve Ekonomisi Komitesi Başkanı Doç. Dr. Ayşe Uzmay: "Süt politikası ve ekonomisi ile ilgili mevcut durumu vermeye çalıştık. Biz 3 hafta önce tüm katılımcılarımıza hangi sorun arenalarını en önemli gördüklerini ve çözüm önerileri nelerdir diye maille ulaştık. Bunları bir araya getirdik ve madde madde tartıştık."

İTB sponsor
İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Arman, hem hayvancılıkla ilgilenen biri hem de Ticaret Borsası'nı temsilen zirveye katıldığını belirtti, "İzmir Ticaret Borsası olarak geçtiğimiz sene de sponsorduk. Çok iyi bir çalışma ortaya çıktı ve bunun devamı yönünde yine destekçisiyiz. Olumlu işler yapılıyor. Süt de Türkiye için ve hayvancılık açısından önemli bir konu" diye konuştu.

Tartışmalar yararlı oldu
İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Çelikkaleli, "Bu yıl konuları ayırarak bilimsel tartışmaların yapılması güzel oldu. Bu çalıştaylarda konuşulan bilgilerden yararlandım. Biz temsilciler olarak yetiştiricilerimizin sorunlarını dile getiriyoruz. Ama her komitede yetiştiricilerden olması daha iyi sonuçlar doğururdu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorunlar anlatıldı sırada cözüm var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN